„Głośne, ciężkie i magiczne – brzmienie Finlandii” w TVP Kultura

2 lutego o godz. 19.10 TVP Kultura zaprasza na film dokumentalny pt. „Głośne, ciężkie i magiczne – brzmienie Finlandii”. Jak brzmi DNA krainy tajgi, sauny, reniferów, zorzy polarnej i świętego Mikołaja – tego widzowie dowiedzą się z niemieckiego dokumentu w reżyserii Ulrike Neubecker i Wilmy Pradetto.

Sprawdź ofertę kanału TVP Kultura w PROGRAMIE TV

Z jednej strony prężnie działająca i mająca niezliczonych odbiorców scena muzyki klasycznej z wieloma uznanymi na świecie kompozytorami, dyrygentami i wirtuozami, z drugiej porywający tłumy metal we wszystkich odmianach, ale także bluegrass, elektro, folk, rock i jazz – Finlandia to kraj, gdzie muzyka wybrzmiewa od pierwszych łyków porannej kawy.

Film dokumentalny Ulrike Neubecker i Wilmy Pradetto to opowieść drogi, przedstawiająca muzycznie różnorodny krajobraz, w którym podszyty anarchią humor wielu utworów łatwo przechodzi w dźwięki pełne głębokiej melancholii.

Przewodnikiem po fińskiej muzyce jest Lauri Porra, prawnuk samego Jeana Sibeliusa – kompozytor, chórzysta, wiolonczelista i basista, współpracujący z metalową grupą Stratovarius. W scenerii jezior i lasów brzozowych artysta ten nie tylko przybliża widzom świat dźwięków Finlandii, ale również styl życia jej mieszkańców. Muzycy, z którymi spotyka się Porra, to m.in. wiolonczeliści Apocalyptiki, Mieskuoro Huutajat – czyli słynny chór wrzeszczących facetów z Oulu – dyrygentka Dalia Stasevska i bluegrassowi ekscentrycy ze Steve `N` Seagulls.

Inspiracją do powstania filmu było stulecie odzyskania niepodległości przez Finlandię i wyzwolenia spod okupacji Rosji.

„Głośne, ciężkie i magiczne – brzmienie Finlandii” – 2 lutego, godz. 19.10 w TVP Kultura.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *