„Grobowce Egiptu” na Polsat Viasat History

Egipskie budowle pełne są tajemnic, a nie wszystkie ukryte w ziemi pozostałości dawnej kultury zostały odkryte. Jeden z czołowych egiptologów na świecie, doktor Zahi Hawass, jak zawsze szuka nowych znalezisk i informacji o starożytnym Egipcie. Wyrusza na trzymiesięczne prace wykopaliskowe, by badać niewyjaśnione dotąd tajemnice nekropolii w Sakkarze. Dwuczęściowy dokument „Grobowce Egiptu”, którego premiera odbędzie się w poniedziałek, 7 marca o 20:00 na kanale Polsat Viasat History ujawnia zdumiewające odkrycie dokonane przez doktora Hawassa. Jest nim nienaruszony kompleks grobowy zakopany głęboko pod piaskiem pustyni u podnóża piramidy króla Teti. Miejsce to wypełnione jest skarbami i wyjątkowymi artefaktami z ogromnym potencjałem dla egiptologów.

Sprawdź godziny emisji audycji „Grobowce Egiptu” w PROGRAMIE TV

Dzięki nowoczesnej technologii, grafice CGI, mapom oraz zdjęciom rentgenowskim, widzowie mają okazję śledzić działania archeologów przy dokonywaniu odkrycia, otwieraniu sarkofagu i badaniu tajemnic nekropolii oraz pochówków sprzed trzech tysięcy lat. Dokument uzupełniają autentyczne zdjęcia z wykopalisk oraz wywiady z międzynarodowej sławy ekspertami.

W 1. odcinku Zahi Hawass, wraz z zespołem egiptologów, rozpoczynają swoją misję w Sakkarze. Po wykopaniu ponad 40 szybów, w końcu odkrywają coś wyjątkowego – dziesiątki sarkofagów pochodzących z okresu Nowego Państwa i Epoki Późnej. W środku czeka ich jeszcze więcej niespodzianek, gdyż pochówki kryją wiele sekretów.

W 2. odcinku widzowie dołączają do archeologów w trzecim miesiącu wykopalisk, podczas których zespół odkrył dziesiątki sarkofagów. Doktor Hawass znajduje kamienny sarkofag, który najprawdopodobniej należał do wezyra żyjącego w okresie Nowego Państwa. Jednak w środku znajduje się mumia tajemniczej królowej. Czy te wykopaliska mogą okazać się najważniejszym znaleziskiem znanego egiptologa?

Archeolog dr Zahi Hawass to jeden z czołowych egiptologów na świecie, wieloletni sekretarz generalny Najwyższej Rady Starożytności przy egipskim Ministerstwie Kultury oraz minister ds. starożytności, a także dyrektor wykopalisk w Gizie, Sakkarze, oazie Bahariya i Dolinie Królów. Dr Hawass jest autorem licznych artykułów naukowych oraz książek. Znany ze swej charyzmy, od ponad 30 lat działa na rzecz ochrony cennego dziedzictwa Egiptu. Dokonał wielu znaczących odkryć, w tym grobowców budowniczych piramid w Gizie i Dolinie Złotych Mumii w oazie Bahariya.

Sprawdź ofertę kanału Polsat Viasat History w PROGRAMMIE TV

Premiera dwuczęściowego dokumentu „Grobowce Egiptu” w poniedziałek, 7 marca o 20:00 na kanale Polsat Viasat History. Emisja 2. odcinka bezpośrednio po premierze 1. części – o 21:05.

Źródło: Viasat World

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *