„Groźni przybysze” na kanale Nat Geo Wild

fot. © Jennifer Hile

Kojoty w Ameryce Północnej, afrykańskie hipopotamy w Kolumbii, nutrie w Stanach Zjednoczonych czy dziki w Australii to przybysze, których pojawienie się zaburzyło równowagę miejscowych ekosystemów. Niektóre same zawędrowały w odległe regiony, innym pomogli ludzie, m.in. słynny odkrywca James Cook czy baron narkotykowy Pablo Escobar.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału Nat Geo Wild

Sprowadzanie obcych gatunków w nowe miejsca grozi nieprzewidywalnymi konsekwencjami. Program „Groźni przybysze” przedstawia fascynujące historie pojawienia się zwierząt w nietypowym dla nich środowisku oraz to, co zdarzyło się później. Zobaczymy między innymi opłakane skutki introdukcji dzików w Australii – przed wiekami ludzie sprowadzili je na ten kontynent celowo, a dziś nie są w stanie powstrzymać inwazji tego gatunku. Ponad 23 miliony dzikich świń zagrażają lokalnym gatunkom, roznosząc choroby, niszcząc pola uprawne, a nawet atakując ludzi. Naukowcy wraz z całą społecznością głowią się, jak kontrolować tę nieokiełznaną ekspansję.

Podobny problem w USA stanową nutrie. Z każdym rokiem rozprzestrzeniają się coraz dalej na północ, przejmując kontrolę nad amerykańskimi mokradłami. Niszczą roślinność, dewastują całe ekosystemy i wypędzają lokalne gatunki zwierząt. Od rodzinnego środowiska nutrii w Argentynie po bagna w Luizjanie, Maryland, a nawet w mieście Portland w Oregonie, podążamy za biologami, którzy robią wszystko, aby powstrzymać inwazję i uratować amerykańską przyrodę.

Historie migracji niektórych gatunków mogłoby stać się tematem niejednego filmu sensacyjnego. Tak było z hipopotamami, które dotarły do Kolumbii za sprawą… barona narkotykowego Pabla Escobara. Fortuna uzyskana z przemytu kokainy na całym świecie umożliwiła mu realizację nawet najbardziej ekscentrycznych pomysłów. Dlatego nielegalnie sprowadził do Kolumbii szereg egzotycznych gatunków, by podziwiać je w prywatnym zoo. Po śmierci Escobara zwierzęta zostały pozostawione same sobie. Hipopotamom zupełnie to nie przeszkadzało i znakomicie odnalazły się w swoim nowym środowisku. Jako niebezpieczny i potencjalnie agresywny gatunek, nie zostały jednak ciepło powitane na kolumbijskiej wsi. Nat Geo Wild przyjrzy się próbom zapanowania nad nieproszonymi gośćmi, którzy zyskali przydomek „kokainowych hipopotamów”.

Źródło: FOX Networks Group

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *