Radiowa Dwójka wspomina Krzysztofa Zaleskiego

W poniedziałek 3 września Krzysztof Zaleski obchodziłby 70. urodziny. By przypomnieć jego artystyczny dorobek radiowa Dwójka, której był dyrektorem, wyemituje tego dnia specjalne audycje.

Ten znakomity reżyser teatralny, radiowy i telewizyjny, a także dyrektor radiowej Dwójki i Teatru Polskiego Radia w okresie studenckim pretendował do katedry naukowej w Instytucie Badań Literackich. Jednak dość wcześnie stworzył – wraz z przyjaciółmi – spektakl, który znacząco zmienił jego plany. „Ślub” Witolda Gombrowicza, którym Zaleski debiutował w Kole Naukowym warszawskiej PWST w 1974 roku zachwycił krytykę, choć był spektaklem studenckim.

W Gombrowiczu fascynowało mnie wykorzenienie, to że on nie może się zidentyfikować ze swoją przeszłością. Ja podobny miałem problem, o tym, starałem się opowiedzieć, że właściwie nie wiedziałem, kim jestem. (…) Czytam Gombrowicza bardzo pod tym kątem i dość wcześnie fascynował mnie „Ślub”, swoista parafraza „Hamleta”, jako tekst o kimś, kto poszukuje swojej tożsamości, kto przychodzi do swojego domu i tam już nie ma ojca i matki, tylko jacyś ludzie, którzy są karykaturami ojca i matki. Cały ten świat jest zepsuty i on stara się w tym świecie wywołać jakiś porządek – tak po latach reżyser wspominał swoją fascynację „Ślubem”.

W poniedziałkowym wydaniu „O wszystkim z kulturą” (godz. 17.30) radiowa Dwójka wyemituje rozmowę z artystami współpracującymi z Krzysztofem Zaleskim. – Porozmawiamy m.in. o jego spektaklach teatralnych, które w znaczący sposób zapisały się w historii polskiego teatru, a także o jego niezapomnianych rolach filmowych, dzięki którym o Krzysztofie Zaleskim mówi się jako twarzy kina moralnego niepokoju – zapowiada autorka audycji Małgorzata Szymankiewicz, która zaprosiła do studia znakomitych gości: Macieja Englerta, Adama Ferencego i Wojciecha Wysockiego.

Krzysztofa Zaleskiego Program 2 Polskiego Radia będzie wspominać również w cyklu „Zapiski ze współczesności”. O reżyserze opowiadać będą jego przyjaciele i współpracownicy: Wanda Zwinogrodzka, Marek Gumkowski, Janusz Zaorski, Janusz Kijowski i Wojciech Tomczyk. Emisja codziennie od poniedziałku do piątku o godz. 12.45.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *