Grupa Tie Break na koncercie z cyklu Jazz.PL w radiowej Dwójce i on-line

W latach 80. grupa Tie Break odmieniła oblicze polskiej sceny jazzowej, a blisko 40 lat później młodzi artyści wciąż zazdroszczą muzykom tej formacji witalności w improwizacjach i scenicznej ekspresji. Zasłużony kwintet powróci w koncertowym wydaniu już w najbliższy piątek 16 kwietnia w ramach audycji „Jazz.PL”. Transmisja wydarzenia na falach radiowej Dwójki, a także w formie streamingu wideo na Facebooku i stronie internetowej stacji oraz na kanale Polskiego Radia – na platformie YouTube. Początek o godz. 18.00.

Choć w 2019 roku Tie Break wydał album zatytułowany „The End”, to zbliżający się występ będzie doskonałą okazją do przekonania się, że jest zdecydowanie za wcześnie na podsumowania, czy zamykanie tak ciekawego rozdziału w historii polskiej muzyki.

W świecie Tie Break czas płynie inaczej. Wolność artystyczna, będąca uosobieniem wszelkiej wolności, pozwoliła im zmienić na zawsze bardzo wiele w muzyce wokół nas i w nas samych. Tie Break to znacznie więcej niż zespół – to stan umysłu i stan ducha. A Duch, jak wiadomo, wieje kędy chce. I jak ktoś pięknie powiedział – Tie Break to plemię dmuchające w jedno ognisko – mówi Piotr Metz, który poprowadzi piątkowy koncert.

Tie Break jest kamieniem milowym rodzimej sceny muzycznej, nie tylko w kategoriach jazzu. W obrębie offowej subkultury lat 80. szybko zdobyli pozycję najciekawszego outsidera. Trzon grupy stanowi czwórka artystów: Marcin Pospieszalski, Mateusz Pospieszalski, Janusz „Yanina” Iwański, Antoni „Ziut” Gralak. Chuligani jazzowej sceny istnieli poza oficjalnym obiegiem, nieobecni w komunistycznych mediach. Odcięci od zagranicznych wyjazdów stworzyli wokół zespołu własne artystyczne środowisko. Tie Break uważany jest za prekursora jassu i zespół, który ukształtował świadomość wielu współczesnych muzyków. To formacja stale poszukująca i rozbudowująca własny styl i brzmienie, nie stroniące od jazzu, awangardy i rocka. Obecnie członkowie grupy są cenionymi muzykami sesyjnymi, kompozytorami i producentami, prowadzą indywidualne projekty artystyczne, ale gdy spotykają się pod wspólnym szyldem sprawiają wrażenie, jakby przez te wszystkie lata grali ze sobą bez choćby najkrótszej przerwy, rozwijając zespołową wypowiedź pełną radości i wolności.

W trakcie koncertu w cyklu „Jazz.PL” Tie Break wystąpi w składzie: Antoni „Ziut” Gralak – trąbka, Janusz „Yanina” Iwański – gitara, Marcin Pospieszalski – gitara basowa, Mateusz Pospieszalski – saksofony, Frank Parker Jr. – perkusja.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *