„Hala Odlotów” na 10-lecie TVP Kultura

W niedzielę 19 kwietnia 2015 roku TVP Kultura wyemituje trzy specjalne wydania „Hali Odlotów”, poświęcone dziesiątym urodzinom TVP Kultura. Przypomniane zostaną w nich początki anteny oraz najciekawsze produkcje kulturalne. Przeprowadzone zostaną dyskusje o tym, jak w czasach tabloidyzacji mediów i ich coraz większej komercjalizacji docierać z kulturą wysoką do szerokiej publiczności. Do udziału w programie zaproszone zostały osoby, które współtworzyły TVP Kulturę, oraz artyści będący jednocześnie wiernymi widzami i sympatykami stacji.

Pierwsza rozmowa (godzina 15:00) to powrót do początków TVP Kultura. Opowiedzą o nich założyciele anteny: Jacek Weksler i Jerzy Kapuściński. Prowadzący porozmawiają także o teatrze w TVP Kultura na przestrzeni ostatniej dekady. Spotkają się m.in. z reżyserkami Agnieszką Glińską i Izabellą Cywińską, aktorem Adamem Woronowiczem oraz z szefem redakcji teatralnej TVP Kultura – Wojciechem Majcherkiem. O literaturze na antenie TVP Kultura porozmawiają z jedną z prowadzących program „Cappuccino z książką” – Sylwią Chutnik.

Drugie spotkanie (godzina 16:50) poświęcone będzie filmowi i sztukom wizualnym, ważnym elementom oferty programowej TVP Kultura. Zaproszeni zostali m.in. Paweł Wysoczański, reżyser dokumentu o Jerzym Kukuczce „Jurek” (tego dnia film zostanie pokazany na antenie TVP Kultura), Mariusz Wilczyński – autor pierwszej oprawy wizualnej TVP Kultura i Julia Mirny – autorka nowej oprawy (nowa oprawa zadebiutowała na antenie 11 kwietnia). Prowadzący porozmawiają także z Aleksandrą Kubiak i Karoliną Wiktor z performerskiej Grupy Sędzia Główny, laureatkami pierwszej edycji „Gwarancji Kultury” w kategorii „sztuki wizualne”.

W trzeciej odsłonie programu (godzina 18:55) prowadzący skupią się na muzyce. Będzie to okazja, do zapowiedzenia koncertu „Inspiracje”, przygotowanego na 10-lecie TVP Kultura (sobota, 25 kwietnia, godzina 21:40) oraz XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, który TVP Kultura będzie transmitować na swojej antenie jesienią. Prowadzący porozmawiają o organizowanych przez TVP Kultura konkursach telewizyjnych: „Młody Muzyk Roku” i „Młody Tancerz Roku”. Wśród gości znajdą się ich laureaci, a także komentatorka Konkursu Chopinowskiego – prof. Alicja Paleta-Bugaj, uczestnik serii dokumentalnej „Szlakiem Kolberga” – Zbigniew Wodecki, którego będziemy mogli także posłuchać w jubileuszowym koncercie TVP Kultura, oraz Robert Kamyk – szef redakcji muzycznej TVP Kultura.

Obchody 10-lecia TVP Kultura zostały zaplanowane na 25 kwietnia 2015 roku. Z tej okazji odbędzie się uroczysta gala urodzinowa, połączona z wręczeniem dorocznych nagród anteny „Gwarancji Kultury” (sobota, 25 kwietnia, godzina 20:00) i uświetniona koncertem „Inspiracje”, z udziałem takich gwiazd muzycznych, jak: Wojciech Waglewski, Kasia Nosowska, Royal String Quartet, Gaba Kulka, Iza i Łukasz Lach, Dominik Wania, Motion Trio, Maciej Obara, Włodek Pawlik, Zbigniew Wodecki, Natalia Przybysz, Mateusz Pospieszalski. Muzycy wystąpią w składach specjalnie zaaranżowanych na tę uroczystość. Wydarzenia można będzie śledzić na żywo na antenie TVP Kultura.

TVP Kultura powstała 24 kwietnia 2005 roku jako pierwszy kanał tematyczny Telewizji Polskiej. Jest jedyną w Polsce anteną telewizyjną w pełni poświęconą tematyce kulturalnej, laureatką nagród: Hot Bird TV Award w kategorii Kultura/Edukacja, EBUconnect w kategorii Best Comedy, Reality or Entertainment Promo, SAT Kurier Award, nagroda Muzeum Sztuki w Łodzi za edukacyjne cykle o sztuce. Od lipca 2011 roku funkcję dyrektora TVP Kultura pełni Katarzyna Janowska.

„Hala Odlotów – 10 lat TVP Kultura – wydanie specjalne”

Emisja: niedziela, 19 kwietnia, godzina 15:00, 16:50 i 18:55

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *