„Hawking – krótka historia” w TVP2 HD

Niecodzienna okazja: można porównać dokumentalną i fabularną wersję życia legendarnego fizyka Stephena Hawkinga. W kinach właśnie gości „Teoria wszystkiego”, pięciokrotnie nominowana do Oscara i nagrodzona tą statuetką za pierwszoplanową rolę Eddiego Redmayne’a, a w TVP2 HD – „Hawking – krótka historia” już we wtorek, 10 marca 2015 roku.

Pokazywany w cyklu: „Świat bez fikcji” angielski dokument Stephena Finnigana to porywająca i zarazem wzruszająca opowieść o najsławniejszym współczesnym naukowcu i niezwykłym człowieku – Stephenie Hawkingu. Wypełnione dramatycznymi zwrotami akcji ludzkie losy oraz meandry astrofizyki, we wzruszająco proste i mądre słowa ubrał sam bohater filmu, który od lat porozumiewa się ze światem za pośrednictwem komputerowego syntezatora mowy. Na ekranie widzimy też najbliższych i przyjaciół naukowca, którzy od lat towarzyszą wielkiemu astrofizykowi, poczynając od dzieciństwa po beztroskie studia na Oxfordzie, gdzie Hawking robił furorę towarzyską jako sternik uniwersyteckiej czwórki wioślarskiej, wzięty kompan i dobrze zapowiadający się naukowiec. Kres beztroskim latom położyła choroba. Diagnoza – stwardnienie zanikowe boczne – brzmiała jak wyrok.

Hawking, któremu dawano dwa, trzy lata życia, wpadł w depresję. Wyszedł z niej dzięki przyszłej żonie – Jane Wilde. Postępujący paraliż przekuł w siłę, która pozwala mu podróżować bez przeszkód po nieskończonej przestrzeni genialnego umysłu, dostrzegać oryginalne analogie, podważać prawa fizyki i negować wyroki medycyny.

To dlatego 73-letni Stephen Hawking nadal może ze swadą opowiadać o swoim i naszym wszechświecie, a widownię ma niezwykłą – od elity współczesnej nauki poprzez uniwersyteckie audytoria, po miliony telewidzów, kinomanów i czytelników bestsellerowej „Krótkiej historii czasu”.

„Hawking – krótka historia”

Emisja: wtorek, 10 marca, godzina 22:55

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *