I Międzynarodowy Festiwal Telewizyjny „Heart of Europe” – nowa inicjatywa Telewizji Polskiej

Od 3 do 5 listopada Telewizja Polska organizuje w Warszawie Międzynarodowy Festiwal Telewizyjny Heart of Europe. Będzie to konkurs produkcji telewizyjnych nadawców publicznych z Europy Środkowo-Wschodniej. Celem tego projektu jest promocja twórczości telewizyjnej regionu, a także wzmacnianie roli mediów publicznych w Europie.

Sprawdź ofertę kanałów TVP w PROGRAMIE TV

Idea stworzenia przestrzeni, która pozwoliłaby dzielić się sztuką telewizyjną z obszaru Europy Środkowo-Wschodniej, a jednocześnie konsolidować media publiczne regionu i skupionych wokół nich twórców od dawna była naszym marzeniem i czekała na realizację. Nowy festiwal jest nie tylko hołdem, złożonym środkowoeuropejskim artystom i ich dziełom – to także przestrzeń integrowania i promowania naszego dziedzictwa kulturowego zarówno między obecnymi tu nadawcami, jak i wobec reszty świata – mówi Jacek Kurski, Prezes Zarządu TVP.

Sama nazwa festiwalu wskazuje na niezgodę dzielenia Europy na centrum i peryferie. Te przebrzmiałe idee nie mogą mieć miejsca w nowoczesnym świecie. Wskazujemy, że kraje Trójmorza w pełni mogą czuć się sercem Europy. Żywotnym, twórczym i inspirującym – dodaje Mateusz Matyszkowicz, Członek Zarządu TVP.

Festiwal odbędzie się w formie hybrydowej: w warszawskiej Kinotece (od 3 do 5 listopada) i online, na platformie festiwalu heartofeurope.tvp.pl (od 3 do 30 listopada). Podczas wydarzenia zostaną zaprezentowane produkcje polskie i międzynarodowe w sześciu kategoriach: Film fabularny; Serial fabularny; Film i serial dokumentalny; Rozrywka; Produkcje przeznaczone dla dzieci i młodzieży oraz Digital. Produkcje telewizyjne będą prezentowane w językach oryginalnych z angielskimi napisami. W trakcie Festiwalu, oprócz pokazów kinowych, zaplanowano też tematyczne panele dyskusyjne z udziałem ekspertów i zaproszonych gości.

Do udziału w festiwalu Heart of Europe zgłoszono ponad 80 produkcji z 12 krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Te kraje, choć różnorodne i wielokulturowe, łączy wspólna tożsamość, podobne doświadczenia historyczne, wrażliwość, odwaga i duch, czyli cechy, które najwyraźniej widać w twórczości filmowej i telewizyjnej. Telewizji Polskiej zależy, by oryginalny głos krajów z „serca Europy” został dostrzeżony i wybrzmiał w pełni w nowej przestrzeni, jaką oferuje nowy festiwal Heart od Europe.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *