„Idąc rakiem” – premiera Teatru Telewizji w TVP Kultura

TVP Kultura w lutym w ramach Teatru Telewizji sięgnie po spektakle związane ze zjawiskami neofaszyzmu i nacjonalizmu, dialogujące z przeszłością i próbujące zdiagnozować problemy współczesności. Kulturalna stacja Telewizji Polskiej rozpocznie od premiery – telewizyjnej rejestracji przedstawienia „Idąc rakiem” – adaptacji powieści Guntera Grassa w reżyserii Krzysztofa Babickiego z gdyńskiego Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza – fascynującego dialogu współczesności z przeszłością. Pierwsza domaga się rozliczeń i wyjaśnień. Druga zaś czuwa przyczajona, by ostatecznie ujawnić swe okaleczone i zdeformowane oblicze. Skutki ich spotkania mogą okazać się dramatyczne, bowiem wobec odradzającego się zła, wszyscy jesteśmy tak samo bezradni.

Około 20 mil morskich od Łeby, ponad 40 metrów pod wodą, na dnie Bałtyku spoczywa wrak dawnego niemieckiego statku pasażerskiego „Wilhelm Gustloff”. W 1945 roku wypłynął on z portu w Gdyni w rejs ewakuacyjny, z tysiącami ludzi na pokładzie. Został zatopiony przez radzieckie torpedy tuż po wypłynięciu. Uratowało się niewielu. Wśród nich Tulla Pokriefke i jej syn, narodzony tej tragicznej nocy – bohaterowie „Idąc rakiem”. Katastrofa na każde z nich wpłynęła inaczej. Tulla wciąż pielęgnuje w sobie pamięć o niej, jej syn – przeciwnie – pragnie o wszystkim zapomnieć. Dopiero Konrad, wnuk Tulli, zainfekowany opowieściami babki, podejmuje – na swój sposób – temat bolesnych, wojennych wspomnień. Za pomocą Internetu próbuje rozwiązać zagadki przeszłości i wymierzyć dziejową sprawiedliwość.

Premiera spektaklu odbyła się 13 maja 2012 roku, TVP Kultura zaprezentuje telewizyjną rejestrację przedstawienia, granego oryginalnie na żaglowcu Dar Pomorza w Gdyni. Po spektaklu, o godzinie 22:00 TVP Kultura zaprosi na „Idąc rakiem – Co powinno być powiedziane?” – rozmowę z twórcami przedstawienia. Emisja spektaklu zaplanowana jest na 5 lutego 2013 roku o godzinie 20:20.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *