Igrzyska olimpijskie w Soczi i Rio de Janeiro tylko w TVP

Telewizja Polska nabyła prawa do igrzysk olimpijskich w Soczi 2014 i Rio de Janeiro 2016. Zimową i letnią olimpiadę będzie można oglądać w TVP1/HD, TVP2/HD, TVP INFO i na stronie SPORT.TVP.PL. O zakupie praw do IO poinformowano podczas wtorkowej (14 maja) konferencji prasowej w siedzibie TVP.

Telewizja Polska będzie miała na terenie naszego kraju wyłączne prawa do pokazywania igrzysk w Soczi i Rio de Janeiro – podkreślił Bogusław Piwowar, członek Zarządu. – Jestem przekonany, że wywiążemy się z tego trudnego zadania, tak jak podczas relacjonowania EURO 2012.-

Po zmianie procedury zakupu licencji (Międzynarodowy Komitet Olimpijski po raz pierwszy nie skorzystał z oferty Europejskiej Unii Nadawców – EBU, wybierając komercyjnego pośrednika firmę SportFive) i wymagających negocjacjach TVP pozyskała licencję na prawa telewizyjne, internetowe i mobilne do igrzysk olimpijskich w Soczi 2014 i Rio de Janeiro 2016. Po raz kolejny widzowie będą mogli oglądać zmagania najlepszych sportowców świata za pośrednictwem Telewizji Polskiej, która dzięki temu wypełnia misję nadawcy publicznego.

Nabycie praw do transmitowania igrzysk uznajemy za duży sukces negocjacyjny – powiedział Włodzimierz Szaranowicz, dyrektor TVP Sport. – Ma to ogromne znaczenie dla wizerunku TVP i przełoży się na wysokie udziały w rynku widowni. Prognozujemy, że oglądalność zawodów w Soczi będzie taka, jak podczas relacjonowania igrzysk w Vancouver. –

Wielkie imprezy sportowe to także znakomite wyniki oglądalności TVP. Do czasu EURO 2012 (meczu Polska – Rosja) rekordem telewizyjnej widowni był konkurs skoków z Salt Lake City z udziałem Adama Małysza, który obejrzało w Jedynce ponad 14,5 miliona widzów. Do skoczka z Wisły należy także najlepszy wynik z ostatniej zimowej olimpiady – jego walkę w Vancouver śledziło 9,439 mln widzów, przy udziałach w wysokości 57,9% (średnie, grupa 4+). To tylko potwierdza, że telewidzowie chętnie oglądają sport w telewizji publicznej. Pokazują to także zsumowane udział Jedynki i Dwójki w porównaniu z zsumowanymi udziałami Polsatu i TVN. Podczas Vancouver 2010 było to 37,1% do 25,1%, a podczas Londynu 2012 – 31,6% do 22%.

Do ceremonii otwarcia igrzysk w Soczi pozostało zaledwie 270 dni. Transmisje z tej najważniejszej, obok mistrzostw świata w piłce nożnej w Brazylii (prawa także posiada TVP), imprezy w 2014 roku będą obecne w TVP1/HD, TVP2/HD (w sumie około 180 godzin), a w zakresie informacyjnym także w TVP INFO (około 16 godzin). Początek już od godziny 9 rano aż do 20. Skupimy się przede wszystkim na dyscyplinach, w których medalowe szanse mają Polacy: skoki narciarskie (Kamil Stoch oraz drużyna z Maciejem Kotem, Piotrem Żyłą, Dawidem Kubackim i Kamilem Stochem) i łyżwiarstwo szybkie (Zbigniew Bródka oraz drużyny kobiet i mężczyzn) będą obecne w Jedynce; biegi narciarskie (Justyna Kowalczyk) oraz biathlon (Krystyna Pałka, Monika Hojnisz i Magdalena Gwizdoń) w Dwójce. Oczywiście nie zabraknie programów wspierających (np. „Halo, tu Soczi”), podsumowań wydarzeń danego dnia i wielu innych, a serwisy sportowe (Sport, Sport-Telegram, Sportowy Wieczór, Sportowa niedziela i serwisy w TVP INFO) będą poświęcone tylko zimowym igrzyskom.

Do Soczi Telewizja Polska wyśle 30-osobową ekipę W jej składzie znajdą się komentatorzy, cztery ekipy reporterskie oraz obsługa produkcyjna. Główne studio olimpijskie będzie zlokalizowane na Woronicza, a wśród gości znajdą się wybitni sportowcy, m.in.: Adam Małysz, Mariusz Czerkawski, Jagna Marczułajtis, Erwina Ryś-Ferens, a także Otylia Jędrzejczak.

Igrzyska będą szeroko relacjonowane w nowych mediach. Wszystkie transmisje z Rosji znajdą się na specjalnym portalu soczi2014.tvp.pl. Zostaną także przygotowane specjalne kanały poświęcone poszczególnych dyscyplinom. W sumie będzie to około 700 godzin przekazu. Kolejne tysiąc godzin zajmą materiały wideo. Nie zabraknie informacji, galerii, wyników na żywo, multimedialnych encyklopedii dyscyplin olimpijskich, wideoblogów komentatorów i interaktywnego planu transmisji.

Specjalna aplikacja znajdzie się także na Platformie Hybrydowej TVP (dodatkowe treści live/VOD dla użytkowników telewizorów z usługą HBB TV). To nowatorska usługa, w której tradycyjny przekaz telewizyjny jest wzbogacany o dodatkowe dane udostępnione za pośrednictwem sieci Internet, przygotowane w ten sposób, aby korespondowały z treścią danej audycji. Przygotowana zostanie również specjalna aplikacja mobilna z grą interaktywną na telefony komórkowe. Konkursy oraz interakcja z widzami będzie miała miejsce na oficjalnych profilach TVP na facebooku, twitterze, youtube.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *