Jakub Jakowicz i Polska Orkiestra Radiowa na żywo w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia zaprasza w niedzielę 25 lutego na transmisję ze Studia Koncertowego im. Witolda Lutosławskiego, gdzie odbędzie się koncert w wykonaniu wirtuoza skrzypiec Jakuba Jakowicza i Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Michaiła Agresta. W programie utwory Mieczysława Karłowicza i Aleksandra Skriabina. Początek o godz. 18.00.

Jakub Jakowicz gry na skrzypcach uczył się u swojego ojca Krzysztofa Jakowicza, pod którego kierunkiem studiował w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Był również ostatnim uczniem jednego z twórców polskiej szkoły skrzypcowej – prof. Tadeusza Wrońskiego.

Koncertuje od 11 roku życia. Grał ze wszystkimi czołowymi polskimi orkiestrami. W 1998 r., mając zaledwie 17 lat, na zaproszenie Krzysztofa Pendereckiego wystąpił na krakowskim festiwalu jego imienia. Od tego czasu koncertował jako solista z wieloma renomowanymi orkiestrami, m.in. z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonią Drezdeńską, Orquesta Nacional w Madrycie czy Royal Stockholm Philharmonic. Ma na koncie wiele nagrań płytowych.

Michaił Agrest urodził się w Sankt Petersburgu, w rodzinie muzyków. W 1989 roku wyemigrował do USA, gdzie jego rodzice dołączyli do składu Orkiestry Symfonicznej w Charleston. W USA młody artysta kontynuował studia skrzypcowe, uzyskując dyplom na Uniwersytecie Indiana w Bloomington. Następnie wrócił do Petersburga, by studiować dyrygenturę u Ilji Musina i Marissa Jansonsa.

Od 2001 roku Michaił Agrest, przez ponad dekadę, pracował w Teatrze Maryjskim w Sankt Petersburgu, opanowując kolejne wielkie dzieła operowe i symfoniczne oraz zdobywając doświadczenie w kierowaniu orkiestrą. W lipcu 2003 roku z Orkiestrą Teatru Maryjskiego zadebiutował w Metropolitan Opera w Nowym Jorku, a od 2008 roku stale współpracuje z Filharmonią Drezdeńską, a od 2013 także ze Staatskapelle Berlin.

W programie wieczoru w Koncertowym Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego: Mieczysław Karłowicz – Koncert skrzypcowy A-dur op. 8, Aleksander Skriabin – II Symfonia c-moll op. 29. Wykonawcy: Jakub Jakowicz – skrzypce oraz Polska Orkiestra Radiowa pod kierownictwem Michaiła Agresta.

Początek transmisji na antenie Programu 2 Polskiego Radia w niedzielę 25 lutego o godz. 18.00 – w ramach audycji „Filharmonia Dwójki”. Prowadzenie – Andrzej Sułek.

W przerwie koncertu rozmowa Beaty Stylińskiej z Jakubem Jakowiczem i Aleksandry Tykarskiej z Michaiłem Agrestem.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *