„Jarocin. Po co wolność” na kanale National Geographic

Zobacz zamkniętą w obrazach i dźwiękach ponadczterdziestoletnią historię Festiwalu w Jarocinie. Przeplatana jest ona tekstami piosenek i niezwykłymi opowieściami bohaterów, którzy byli, widzieli i doświadczyli. To prawdziwe archiwum polskiej muzyki rozrywkowej. Czarno-białe archiwalne i nieznane obrazy na taśmie 16mm oraz amatorskie nagrania, które w niesamowity sposób uchwyciły chwilę, ogląda się jak odległy sen. Co o festiwalu mówią dziś muzycy, którzy występowali na nim przed laty? Jak oceniają reaktywację imprezy? Na te pytania odpowie dokument „Jarocin. Po co wolność”.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału National Geographic

Jarocin był wtedy takim małym projektem społeczeństwa. Takiego normalnego, jakim powinna być Polska. Wszędzie. W każdym miasteczku, w każdym mieście. Ludzie, którzy zauważyli się nawzajem i próbowali razem przeżyć – powiedział Marek Piekarczyk, lider zespołu TSA w dokumencie „Jarocin. Po co wolność”.

Przeżyj festiwal w Jarocinie wraz z tymi, którzy uczestniczyli w nim w czasach największej świetności. W pełnometrażowym dokumencie „Jarocin. Po co wolność” o barwnej historii słynnego święta rocka opowiadają organizatorzy, a także gwiazdy, które niejednokrotnie właśnie w Jarocinie rozpoczynały swą muzyczną karierę.

Autorzy dokumentu, Leszek Gnoiński i Marek Gajczak, sięgają do początku lat 70., kiedy w mieście odbywał się przegląd debiutów – Wielkopolskie Rytmy Młodych. Widzowie mają też okazję skonfrontować rzeczywistość ostatnich lat PRL-u ze współczesnym kapitalizmem, a także te same utwory wykonywane na scenie przed laty i dziś. Pomaga to zrozumieć, jakie zmiany zaszły w muzyce rockowej przez ostatnie dekady. Występujący niegdyś w Jarocinie artyści opowiadają o przyczynach punkowego zrywu, niedogodnościach, z jakimi musieli się mierzyć w czasach PRL, oraz wpływie, jaki ich muzyka miała na młodych Polaków. W dokumencie ukazywana jest zarówno kulturotwórcza rola festiwalu, jaki i niechlubne karty z jego historii – Krzysztof „Grabaż” Grabowski, Kazik Staszewski oraz Olaf Deriglasoff opowiadają o obecnej na Jarocinie cenzurze. Wśród rozmówców znaleźli się także m.in. Marek Piekarczyk, Muniek Staszczyk i Jurek Owsiak. Wypowiadający się w produkcji muzycy, z dużym dystansem odnoszą się do swojego wpływu na społeczne i polityczne losy kraju. Mówią też o reaktywacji imprezy po latach i jej nostalgicznym charakterze. Film pokazuje paradoks festiwalu, którego największe problemy zaczęły się już po 1989 roku, gdy w wyniku zamieszek pomiędzy publicznością a ochroniarzami, impreza została zamknięta na następne dziewięć lat.

„Jarocin. Po co wolność” – premiera w sobotę 21 lipca o godz. 21:00 na kanale National Geographic.

Źródło: FOX Networks Group

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *