Jesień 2014 w TVP Kultura

Jesień w TVP Kultura będzie wyjątkowo atrakcyjna: wzmocnione zostaną pasma filmów dokumentalnych (premiery w środę w prime time’ie, produkcje telewizji Arte i przeglądy polskich dokumentalistów, poprzedzane rozmową z reżyserami), pojawią nowe programy: literacki „Cappuccino z książką”, filmowy „Jedna scena” i muzyczny „Szlakiem Kolberga”. Tradycyjnie nie zabraknie wybitnych filmów nagradzanych na festiwalach, inteligentnej rozrywki, spektakli teatralnych, koncertów muzycznych i publicystyki.

WYDARZENIA SPECJALNE

Artur Rojek otwiera jesienną ramówkę
Wydarzeniem muzycznym, otwierającym jesienną ramówkę TVP Kultura, będzie telewizyjny koncert Artura Rojka. Artysta, kompozytor, autor tekstów, wokalista, dyrektor artystyczny OFF Festivalu wykona utwory ze znakomitej swojej pierwszej solowej płyty „Składam się z ciągłych powtórzeń”. Synkretyczny album, łączący wiele gatunków muzycznych, idealnie wpisuje się w różnorodny program jesiennej oferty TVP Kultura.
Koncert zostanie wyemitowany w niedzielę 14 września o 22:05. Tego samego dnia, o 17:15 startuje specjalne pasmo „Niedziela z… TVP Kultura”, promujące nową ramówkę anteny i zapowiadające najważniejsze premiery sezonu.

TVP Kultura na Festiwalu w Gdyni
TVP Kultura mocno zaznaczy swoją obecność na tegorocznym Festiwalu w Gdyni. Od 15 do 20 września zaplanowane są codzienne relacje z Festiwalu. Oprócz tego będzie można zobaczyć kroniki prezentujące bieżące wydarzenia z życia festiwalu, rozmowy Katarzyny Janowskiej z twórcami filmów konkursowych i Maksa Cegielskiego z krytykami – Tadeuszem Sobolewskim i Joanną Ostrowską, transmisje z gali wręczenia nagród PISF oraz z gali wręczenia nagród Festiwalu. W tym roku TVP Kultura odpowiada za artystyczny kształt gali zamykającej festiwal. Dodatkowo w programie imprezy znalazł się autorski przegląd TVP Kultura prezentujący polskie horrory – „Archiwum grozy”. Filmy będą wyświetlane równolegle na Festiwalu i w TVP Kultura.

Koncert poświęcony twórczości Andrzeja Panufnika w ramach Festiwalu „Chopin i jego Europa”
24 września 2014 roku przypada 100. rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów – Andrzeja Panufnika. Z tej okazji zarówno w kraju jak i za granicą odbywają się wydarzenia przypominające twórczość artysty. Koncert, na którym spotykają się miłośnicy muzyki kompozytora, jest centralnym punktem obchodów 100. rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika w Telewizji Polskiej.
Emisja: środa, 24 września, godzina 21:30

Dominik Wania Trio – Ravel
W 2014 roku Dominik Wania otrzymał nagrodę TVP Kultura Gwarancję Kultury oraz dwa Fryderyki w kategoriach Jazzowy Album Roku i Debiut Roku. TVP Kultura zaprasza na koncert, podczas którego artysta wykona utwory z debiutanckiej płyty „Ravel”.
Emisja: piątek, 26 grudnia

NOWE PROGRAMY W TVP KULTURA

W jesiennej ramówce TVP Kultura znalazły się trzy nowe programy: literacki „Cappuccino z książką”, muzyczny „Szlakiem Kolberga” i filmowy „Jedna scena”.

„Cappuccino z książką”
Trzy błyskotliwe i dowcipne kobiety – krytyczka literacka Anna Kałuża, pisarka Sylwia Chutnik i dziennikarka Karolina Sulej – spotykają się przy kawie, żeby porozmawiać o wydawniczych nowościach i doniesieniach z życia literackiego. W cotygodniowym programie będą omawiały książki, które zainteresują zarówno koneserów literatury, jak i amatorów lżejszych gatunków literackich.
Emisja: sobota, godzina 11:35

„Szlakiem Kolberga”
Cykl dokumentalny, w którym szlakiem etnografa i kompozytora Oskara Kolberga wyruszają m.in.: Tymon Tymański, Gaba Kulka, Czesław Mozil, Krzesimir Dębski, Zbigniew Wodecki. Ich spotkania z wybitnymi muzykami ludowymi to zetknięcie różnych światów muzycznych, a jednocześnie wyjątkowa okazja do poznania polskiego folkloru. Współcześni muzycy uczą się od artystów ludowych tradycyjnych instrumentach, poznają ich zwyczaje i kunszt artystyczny.
Emisja: niedziela, godzina 11:30

„Jedna scena” (magazyn + film)
Michał Chaciński rozmawia z reżyserem o kluczowej dla jego filmu scenie. Analiza jednej sceny jest sposobem na rozmowę o całym dziele filmowym, odtwarza tok myślenia twórcy, wyjaśnia jego decyzje artystyczne. Jest też okazją do nauczenia się podstaw warsztatu filmowego i lekcją kina. Po programie emisja omawianego filmu m.in. „Erratum” Marka Lechkiego, „Szczęśliwy człowiek” Małgorzaty Szumowskiej, „Wymyk” Grega Zglińskiego, „Egoiści” Mariusza Trelińskiego, „Wszystko co kocham” Jacka Borcucha.
Emisja: wtorek, po godzinie 22:00

FILMOWA JESIEŃ

Codziennie dokument
Jesienią TVP Kultura wzmocni pasma dokumentalne. Szczególnie godne polecenia będzie nowe pasmo dokumentów polskich i zagranicznych (środa o godzinie 20:20), w którym zostaną pokazane koprodukowany przez TVP Kultura film o warszawskich neonach „Neon” Erica Bednarskiego i „Był bunt” Małgorzaty Kozery o buncie więźniów w 1989 roku, a także najgłośniejszy film dokumentalny zeszłego roku – „Scena zbrodni” Joshuy Oppenheimera czy „Jak przetrwać epidemię”, nominowany do Oscara film Davida France’a o nowojorskich aktywistach w latach 80. i 90., walczących z korporacjami farmaceutycznymi w obliczu plagi AIDS.
W środę będzie kontynuowany cykl Więcej niż fikcja (godzina 23:30), pasmo dla wymagających widzów, gotowych na wyzwania formalne i intelektualne. Nowością jest przegląd dokumentów produkowanych przez Arte (piątek, godzina 8:30 i 17:00) m.in: „Apple – Historia marki” i „Chiny – Ekonomiczna inwazja na Europę”. Warto też pamiętać o niedzielnych retrospektywach polskich dokumentalistów m.in. Macieja Drygasa, Tomasza Wolskiego, Bogdana Dziworskiego i Kazimierza Karabasza (około godziny 22:00), poprzedzonych rozmowami z autorami.

Tydzień z mistrzem
Punktem obowiązkowym w jesiennej ramówce będą tematyczne cykle poświęcone wybitnemu twórcy. Wśród nich m.in. poprzedzone wprowadzeniami Michała Chacińskiego i Tadeusza Sobolewskiego przeglądy najważniejszych filmów Federica Felliniego, Alfreda Hitchcocka, Aleksieja Bałabanowa i mistrza japońskiej kinematografii Kenjiego Mizoguchiego.

Weekendowe hity filmowe
W weekendy w cyklach Wieczór kinomana (piątek o godzinie 20:20) i Bilet do kina (sobota o godzinie 20:20) prezentowane będzie kino artystyczne najwyższych lotów, nagradzane Oscarami, doceniane przez jurorów w Cannes, Berlinie i Wenecji, filmy tworzące historię kina m.in. „Fargo” Joela i Ethana Coenów, „Blue Velvet” Davida Lyncha, „Rzym” Federico Felliniego i „New York, New York” Martina Scorsese.

Teraz animacje!
Jesienią w TVP Kultura widzowie będą mogli zobaczyć najciekawsze filmy animowane powstałe w ostatnich latach w Polsce. Wśród premier znajdzie się m.in. wielokrotnie nagradzany film Ewy Borysewicz „Do serca twego”, zaskakujący plastycznie „Toto” Zbigniewa Czapli oraz „Ab Ovo” Anity Kwiatkowskiej-Naqvi, uznany za najlepszą animację na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych „Animator”.
Poza tym w paśmie Teraz animacje! będzie można zobaczyć szwajcarsko-francuski film Mauro Carrara „Do Santiago” uznany za najlepszy na Warszawskim Festiwalu Filmowym w 2013 roku. Rarytasem w jesiennej ramówce będą filmy Paula Driessena, wybitnego twórcy filmu animowanego, nagrodzonego na Krakowskim Festiwalu Filmowym Nagrodą Smoka Smoków za całokształt twórczości.

MUZYCZNA UCZTA DLA KAŻDEGO

Jesienią TVP Kultura zabierze w muzyczną podróż zarówno miłośników muzyki poważnej, jazzu, bluesa, jak i fanów rocka czy popu. Nowością będzie cykl prezentujący najwybitniejsze przedstawinia z Metropolitan Opera w Nowym Jorku z ostatnich lat (ostatnie wtorki miesiąca o godzinie 20:20), w tym spektakle z udziałem polskich śpiewaków operowych – Mariusza Kwietnia i Piotra Beczały. 30 września będzie to „Łucja z Lamermooru” Gaetana Donizettiego w reżyserii Mary Zimmerman, a w kolejnych miesiącach m.in. „Carmen” Georgesa Bizeta, „Cyrulik sewilski” Gioacchina Rossiniego i „Don Giovanni” Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Dla fanów muzyki rozrywkowej TVP Kultura przygotowała cykl „Teledyski zmieniły muzykę” (sobota o godzinie 19:15 i niedziela o godzinie 8:30). O tym, jak powstawały, opowiadają gwiazdy muzyki, reżyserzy i producenci muzyczni.

W piątkowe wieczory TVP Kultura proponuje koncerty jazzowe i bluesowe, a po północy cykl „Jazz Noc”, w którym zostaną zaprezentowani czołowi twórcy tych gatunków: m.in. Bobby McFerrin, Nils Landgren i Pat Metheny.

TEATR PRZEZ DUŻE „T”

W jesiennej ramówce TVP Kultura tradycyjnie nie zabraknie Teatru Telewizji. We wtorki zostaną wyemitowane premierowo głośne spektakle: „Nasza klasa” Tadeusza Słobodzianka w reż. Ondreja Spisaka z Teatru Na Woli w Warszawie, „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” Doroty Masłowskiej w reż. Agnieszki Glińskiej z Teatru Studio w Warszawie, „Dziady” Adama Mickiewicza w reż. Radosława Rychcika z Teatru Nowego w Poznaniu.
Już we wrześniu TVP Kultura pokaże spektakle z laureatami Wielkiej Nagrody XIV Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2014” oraz Grand Prix Festiwalu m.in. „Elżbieta, królowa Anglii” Laco Adamika z Teresą Budzisz-Krzyżanowską i „Siedem pięter” Andrzeja Barańskiego z Wojciechem Pszoniakiem.
Kolejne miesiące TVP Kultura dedykuje Annie Seniuk (październik), Januszowi Gajosowi (listopad) i Janowi Nowickiemu (grudzień) – wszyscy ci aktorzy obchodzą w tym roku jubileusz 50-lecia pracy artystycznej.

Emisja: trzy pierwsze wtorki miesiąca, godzina 20:20

„5 x Kantor”
12 września w Krakowie odbędzie się oficjalne otwarcie nowej siedziby Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora – Cricoteki. Na cześć wielkiego artysty następnego dnia TVP Kultura rozpocznie emisje cyklu reportaży pt. „5 x Kantor”. Pierwszy i ostatni odcinek poświęcony będzie nowej Cricotece – działalności, programowi i nadchodzącym wydarzeniom, w tym wystawie „Nic 2 razy” (12 września – 23 listopada). Pozostałe trzy dotyczyć będą życia, twórczości oraz współczesnych inspiracji (nie tylko teatralnych) dziełami Tadeusza Kantora.
W cyklu wystąpią m.in. malarka i przyjaciółka Kantora Janina Kraupe, aktorzy teatru Cricot 2: Wacław i Lesław Janiccy, Jan Książek, Bogdan Renczyński, Jacek Stokłosa i Maria Stangret. O swoich inspiracjach twórczością Kantora mówić będą artyści: Oskar Dawicki, Mirosław Bałka. Program powstał przy merytorycznej współpracy Cricoteki i jest koprodukowany przez TVP Kultura i Narodowy Instytut Audiowizualny.
Premiera: sobota, 13 września, około godziny 14:00
Emisja: sobota, około godziny 14:00

W CENTRUM WYDARZEŃ KULTURALNYCH – STAŁE PROPOZYCJE ANTENY

Jesienią wracają programy, które na stałe wpisały się w ramówkę TVP Kultura:

„Hala odlotów”
Anty talk-show czyli kwadratowy stół TVP Kultura, przy którym zasiadają rozmówcy z różnych środowisk, o różnych poglądach. Gdyby nie „Hala odlotów”, pewnie nigdy by się nie spotkali. W przeciwieństwie do innych programów publicystycznych, w „Hali” przeważają kobiety. Jesienny sezon „Hali odlotów” rozpocznie podsumowanie Festiwalu Filmowego w Gdyni. Gośćmi będą reżyserzy i aktorzy zwycięskich filmów, krytycy, producenci. I jak to w „Hali odlotów” bywa, Festiwal będzie pretekstem do rozmowy nie tylko o kinie, ale i o obrazie Polski, o współczesnym bohaterze filmowym i o problemach ważnych dla artystów.
Emisja: czwartek, godzina 20:20

„Informacje kulturalne”
Uwaga, to nie jest zwykły serwis informacyjny. Obok wiadomości kulturalnych, relacji z najciekawszych premier, koncertów, festiwali „Informacje” opisują tło wydarzeń i wyjaśniają problemy dotyczące ludzi kultury i szerzej – całego sektora kultury.
Emisja: poniedziałek, środa i piątek, godzina 20:00

„Eurokultura”
Dopełnieniem „Informacji kulturalnych” jest nowy 15-minutowy program Eurokultura, który powstał we współpracy z niemiecką stacją Deutsche Welle. Będzie w nim można śledzić wydarzenia kulturalne z całej Europy, w tym relacje z europejskich festiwali, premiery filmowe i teatralne, wystawy, wernisaże oraz nowości wydawnicze, czyli kultura w najlepszym europejskim wydaniu.
Emisja: wtorek, godzina 20:00

„Tygodnik kulturalny”
„Tygodnik kulturalny” to przegląd nowości ze świata filmu, teatru, tańca, literatury i sztuki, zażarte dyskusje i spory, który zadają kłam stwierdzeniu, że o gustach się nie dyskutuje. W programie prowadzonym przez Michała Chacińskiego biorą udział czołowi krytycy m.in. Zdzisław Pietrasik, Jacek Wakar, Justyna Sobolewska, Jacek Marczyński, Paulina Wilk, Bogusław Deptuła i Monika Małkowska. Dodatkowo w każdym odcinku gościem specjalnym jest debiutujący artysta.
Emisja: piątek, godzina 22:30

„Niedziela z…”
Program, w którym gwiazdami są zarówno bohaterowie cyklu, jak i ich goście: przyjaciele-artyści. W najbliższych odcinkach w „Niedzieli z…” gośćmi będą m.in. Małgorzata Szumowska (5 października), Tomasz Kot (12 października) i Aleksandra Kurzak (19 października). Po programie zaplanowane są emisje filmów, dokumentów i programów związanych z bohaterem programu. „Niedzielę z…” prowadzi Agnieszka Szydłowska.
Emisja: niedziela, godzina 17:15

„Videogalerie”
Prezentacje filmów wideo najbardziej interesujących artystów z Polski i Europy: Maurycego Gomulickiego, Zuzanny Janin, Kobasa Laksy, Anny Molskiej, Łukasza Jastrubczaka i Tymka Borowskiego. Program poprzedza VIDEOFAN, przybliżający sylwetkę artysty w formie wywiadu. Głównym motywem rozmów z artystami będą wątki psychologiczne i społeczne odnoszące się do twórczości danego artysty. Program będzie emitowany naprzemiennie z cyklem PERFORMANCE, czyli zapisami unikalnych działań artystycznych, rejestrowanych podczas krajowych festiwali sztuk performatywnych.
Emisja: poniedziałek, około godziny 23:00

Rozmowy o literaturze i nie tylko…
Cykl ośmiu rozmów poświęconych literaturze powstały podczas tegorocznej edycji Festiwalu Literacki Sopot, którego tematami przewodnimi były literatura i kultura rosyjska. Gośćmi Katarzyny Janowskiej i Maxa Cegielskiego byli: autorka rosyjskich kryminałów Aleksandra Marinina, dziennikarz i opozycjonista Walery Paniuszkin, reżyser teatralny Iwan Wyrypajew, pisarka i tłumaczka Jelena Czyżowa, a także pisarze i polscy reportażyści – Małgorzata Rejmer, Ignacy Karpowicz, Mariusz Szczygieł oraz Jacek Hugo-Bader.
Premiera: sobota, 18 października, około godziny 14:00
Emisja: sobota, około godziny 14:00

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *