Poruszające losy bohaterów filmów dokumentalnych, interesujące spektakle Teatru Telewizji, spotkania z zakochanymi rolnikami oraz czterema przedsiębiorczymi dziewczynami ze Lwowa – to kilka z wielu premierowych jesiennych propozycji TVP1 HD.

Jesienią Jedynka zaprezentuje mocną ofertę dokumentalną. Tradycyjnie, premierowe filmy TVP1 HD pokaże w cyklu “Oglądaj z Andrzejem Fidykiem”. Już w pierwszy czwartek września wyemitowany zostanie reportaż pt. “Czerwone Gitary i pół wieku”, który przedstawi muzyków zespołu po pięćdziesięciu latach od powstania grupy. Kolejne propozycje to: “Syria. Dzieci wojny” – film dokumentalny opowiadający historię pięciorga małych dzieci, których życie zostało zmienione w koszmar, a następnie “Maraton miłości” – opowieść o parze, której miłość przetrwała mimo tragicznych wydarzeń. Na antenie Jedynki nie zabraknie także dokumentów historycznych. W cyklu “Oto historia” pojawią się takie pozycje, jak: “Wybuch”, film dokumentalny ilustrujący to, co działo się w Europie Zachodniej, głównie w Wielkiej Brytanii i Francji na wieść, że Polska została zaatakowana przez Niemców, czy “Córka Stalina” – opowieść o życiu dziecka, którego ojcem był jeden z najbardziej znienawidzonych ludzi na świecie. Dodatkowo w każdą środę TVP1 HD zaprezentuje filmy dokumentalne i reportaże, poruszające tematykę międzynarodową. Już we wrześniu film “Miliardy z Moskwy” – próba odpowiedzi na pytanie, czy ofensywa rosyjskiego kapitału może stać się zagrożeniem dla Europy oraz film Barbary Włodarczyk pt. “Groźny. Czeczeński tygrys”, który przedstawi codzienność i mechanizmy funkcjonowania państwa skupiającego niepokojące zjawiska – radykalizm, lekceważenie prawa, przemoc, korupcję, kult jednostki, islamizację. Nie zabraknie także ważnych, aktualnych i kontrowersyjnych tematów w programie “Po prostu” Tomasza Sekielskiego.

Jesienią Jedynka zaprezentuje również kolejne premierowe odcinki “Sensacji XX wieku” Bogusława Wołoszańskiego. Sympatycy cykli “BBC w Jedynce” i “Natura w Jedynce” także znajdą dla siebie interesujące propozycje.

Jesienią w TVP1 HD kolejne testy, m.in.: “Wielki Test o Wojsku Polskim” i “Wielki Test o Polskim Filmie”. Widzowie będą mogli także uczestniczyć w tak ważnych wydarzeniach, jak ogólnonarodowe, przedwyborcze debaty i referendum (już 2 września – “Debata. Wszystko o referendum”). Elżbieta Jaworowicz będzie starała się pomóc w rozwiązywaniu problemów w “Sprawie dla reportera”, natomiast w “Świat się kręci” Agata Młynarska i Maciej Kurzajewski oraz ich goście dyskutować będą o najważniejszych i najciekawszych wydarzeniach w kraju i na świecie.

Jesienią TVP1 HD zaprasza na premierowe spektakle Teatru Telewizji. Już we wrześniu “Rybka caner” Juliusza Machulskiego – to po trosze komedia omyłek, po trosze studium ludzkich zachowań, a trochę kryminalne śledztwo pełne zagadek. W obsadzie m.in.: Andrzej Zieliński, Ewa Wiśniewska, Jan Englert. Kolejne dwa spektakle to “Ich czworo” w reżyserii Marcina Wrony oraz “Damy i huzary” w reżyserii Krystyny Jandy, spektakl, który powstaje w ramach obchodów 250 lat teatru publicznego w Polsce.

Na antenie TVP1 HD pojawią się także zupełnie nowe programy. Jednym z nich jest “Kryptonim szef” – program, w którym prezesi dużych firm opuszczają swoje gabinety i pracują, jako zwykli pracownicy. Zmieniają swoją tożsamość i wygląd, aby dowiedzieć się, co naprawdę dzieje się w ich przedsiębiorstwach i jak wygląda prawdziwe życie. Kolejną nowością są “Firmowe ewolucje” – cykl, podczas którego Maciej Orłoś i eksperci z różnych dziedzin doradzą osobom prowadzącym własny biznes, jak rozwiązywać problemy. Wielbicieli programu “Rolnik szuka żony” z pewnością zainteresują sylwetki osób biorących udział w drugiej edycji. Podobnie, jak w pierwszej serii, uczestnicy programu będą szukali swojej “drugiej połówki”.

Nowym serialem w Jedynce będzie polska produkcja “Dziewczyny ze Lwowa”. Serial obyczajowo-komediowy emitowany w niedzielne wieczory będzie przedstawiał losy czterech młodych dziewczyn, które przyjeżdżają do Warszawy w poszukiwaniu pracy i lepszego życia. Z polską rzeczywistością zderzą się: Uljana (Anna Gorajska), Polina (Magdalena Wróbel), Olyia (Katarzyna Ucherska) i Swietłana (Anna Maria Buczek). W pozostałych rolach wystąpią m.in. Marta Lipińska i Marian Dziędziel.

Na antenie Jedynki pojawią się także premierowe odcinki znanych już seriali, takich jak: “Komisarz Alex”, “Ojciec Mateusz”, “Klan”, a w grudniu po zakończeniu emisji serialu “Dziewczyny ze Lwowa” – kolejne perypetie “Blondynki” z Joanną Moro w roli głównej.

Wielbiciele tureckich seriali spotkają się ponownie z bohaterami “Wspaniałego stulecia”. Od poniedziałku do piątku Jedynka zaprasza także na nowy serial “Tysiąc i jedna noc”. Zagra w nim małżeństwo – odtwórca Sulejmana Wielkiego i jego żona – popularna turecka aktorka. Będzie to opowieść o matce walczącej o zdrowie syna oraz o wielkiej miłości między dwojgiem ludzi pochodzących z dwóch różnych światów.

W piątkowe wieczory TVP1 HD zaprasza na amerykańskie “Anno Domini – Biblii ciąg dalszy” – opowiadający o losach uczniów Jezusa, po jego ukrzyżowaniu.

W ofercie filmowej Jedynki znajdą się także premierowe filmy. W cyklu “Hit na sobotę” TVP1 HD pokaże m.in. takie tytuły: “Hans Kloss. Stawka większa niż życie” z udziałem Tomasza Kota, Stanisława Mikulskiego i Emila Karewicza; “Biegnij chłopcze, biegnij” – film w koprodukcji niemiecko-francusko-polskiej na podstawie powieści Uri Orleva. To opowieść o heroicznej walce o życie ośmioletniego chłopca, który ucieka z warszawskiego getta. W filmie wystąpią: Andrzej Tkacz, Zbigniew Zamachowski, Grażyna Szapołowska. Kolejną premierą będzie “Ambassada” – film Juliusza Machulskiego, w którym bohaterowie przenoszą się w czasie do sierpnia roku 1939 i poznają zarówno Joachima von Ribbentropa, w którego wcielił się Adam “Nergal” Darski, jak i samego Hitlera w interpretacji Roberta Więckiewicza.

W emitowanym w niedzielne wieczory cyklu “Zakochana Jedynka” pojawią się takie propozycje, jak: “Bilet na księżyc” z Anną Przybylską – filmowa podróż do lat sześćdziesiątych, barwnej epoki “dzieci kwiatów”, hipisów i bigbitu; komediodramat z gwiazdorską obsadą pt. “Dwoje do poprawki” z Meryl Streep i Tommy Lee Jonesem. Natomiast z okazji Święta Niepodległości, 11 listopada planowana jest premierowa emisja filmu “Wałęsa. Człowiek z nadziei” z Robertem Więckiewiczem w roli głównej.

Źródło: Telewizja Polska