Jesień w Telewizji Polskiej

Spotkania z ulubionymi bohaterami polskich seriali, publicystyka na wysokim poziomie, premiery filmowe i dokumentalne, nowe programy rozrywkowe i szeroka oferta anten tematycznych to tylko niektóre z propozycji Telewizji Polskiej na jesień 2013.

TVP1/HD

Na antenę TVP1/HD wracają popularne polskie seriale. Od 1 września, o godzinie 20:20, widzowie Jedynki będą śledzić losy atrakcyjnej pani weterynarz Sylwii, czyli Julii Pietruchy w serialu „Blondynka”. W sobotnie wieczory (od 31 sierpnia, godzina 20:25) wszystkich bawić będą kolejne przygody „Komisarza Aleksa” i jego partnera, czyli Michała Orlicza (Antoni Pawlicki). W czwartki (od 5 września, godzina 20:25) nikomu nie zabraknie niezwykle dociekliwego „Ojca Mateusza” (Artur Żmijewski) oraz jego rzutkiej gospodyni Natalii (Kinga Preis). Także wielbiciele „Klanu” (poniedziałek – czwartek, godzina 17:55) mogą liczyć na kolejne historie swoich ulubionych bohaterów.

Jedynka proponuje swoim widzom również dobre seriale zagraniczne: kolejny sezon „Żywych trupów” (od 7 września, godzina 23:10, „Transporter”, „Homeland” (od 9 września, godzina 21:50). W piątki Jedynka emitować będzie mini-seriale europejskie, a wśród nich: „Volare” (13 września – 4 października, godzina 20:20) – pełną wdzięku opowieść o życiu jednego z najciekawszych artystów powojennych Włoch, Domenico Modugno. Natomiast w weekendy w „Hicie na sobotę” wśród filmowych propozycji znajdą się m.in.: „Święty interes” z Piotrem Adamczykiem i Adamem Woronowiczem, „Człowiek w ogniu” – w rolach głównych Denzel Washington i Dakota Fenning oraz „Jarhead – żołnierz piechoty morskiej”, w którym wystąpili Jake Gyllenhaal, Scotte MacDonald, Peter Sarsgaard i Jamie Fox.

W ofercie jesiennej TVP1/HD nie zabraknie dobrych, premierowych dokumentów w cyklu „Oglądaj z Andrzejem Fidykiem” (poniedziałki, godzina 22:50), m.in.: „Oscar Pistorius. Zbrodnia czy pomyłka?” – historia Oskara Pistoriusa oskarżonego o zabójstwo swojej dziewczyny, „Żegnajcie piersi. Wolę życie” – historia trzech sióstr i matki, której usunięto pierś z powodu raka, czy „Kochani recydywiści” – film dokumentalny Ireny i Jerzego Morawskich o kobietach, które będąc na wolności za wszelką cenę chcą pokochać więźnia.

Na antenę Jedynki powrócą także dobrze znane wszystkim widzom programy, a wśród nich „Jaka to melodia?”, „Kawa czy herbata?”, „Po prostu”, „Okrasa Łamie przepisy”, czy „Teatr Telewizji”.

TVP2/HD

Na antenę telewizyjnej Dwójki powraca muzyczny show „The Voice of Poland”. Obok Marka Piekarczyka, Tomsona i Barona na trenerskich fotelach zasiądą: Edyta Górniak i Maria Sadowska. Program poprowadzi niezawodne trio, tj. Tomasz Kammel, Marika oraz Maciej Musiał. Start 7 września o 20:05.

Jesienią pojawią się także nowe odcinki popularnych seriali, w tym od dawna zapowiadanego VI sezonu kultowego „Czasu honoru” (niedziela, godzina 21:10). Z kolei każdy poniedziałek i wtorek o godzinie 20:45 to czas spędzony z bohaterami uwielbianego przez widzów serialu „M jak miłość”. Środy od godziny 20:45 należeć będą do cieszącego się ogromną popularnością „Na dobre i na złe”, natomiast piątkowe wieczory opanuje niesforna „rodzinka.pl” (V sezon). Na antenie TVP2/HD pojawi się też nowość – „Szkoła życia”, czyli serial fabularyzowany opowiadający o problemach, jakie dotykają uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli. Wiarygodność opowieści wzmacniać będzie obsada złożona z amatorów.

Kino zawsze stanowiło mocny punkt Dwójkowej ramówki. Jesienią TVP2/HD zainauguruje nowe filmowe pasmo. W ofercie znakomite komedie, filmowe parodie, kino, które bawi i relaksuje, między innymi: „Agent XXL: Rodzinny Interes” z brawurową rolą Martina Lawrence’a, głośny „Gruby i chudszy” czy „Straszny film 2”. Nowością są też filmowe soboty, w ramach których dominować będzie horror i thriller, w tym takie klasyki gatunku jak „Ziemia żywych trupów”, „Wilkołak” z Anthonym Hopkinsem czy „Psychopata” z niezapomnianą rolą Sigourney Weaver. Stałą filmową pozycją pozostaje oczywiście czwartkowy cykl „Kocham Kino”, w którym prezentowane są najważniejsze obrazy światowej kinematografii ostatnich lat.

W Dwójce swoje stałe, ważne miejsce ma film dokumentalny. Jesienią tego roku widzowie będą mogli zobaczyć premierowe emisje wyjątkowych produkcji, poruszających istotne, a nierzadko także kontrowersyjne tematy.

Nie zabraknie też miejsca dla programów rozrywkowych. Powraca cotygodniowe widowisko kabaretowe na żywo – „Dzięki Bogu już weekend”, a wraz z nim najlepsze polskie kabarety w roli gospodarzy kolejnych odcinków.

TVP Kultura

Od początku swojego istnienia TVP Kultura transmituje i rejestruje najważniejsze polskie przedstawienia teatralne. Jesienią do kolekcji niemal pięćdziesięciu tego typu produkcji dołączą nowe – m.in. „Samotność pól bawełnianych” Koltesa – głośny i nagradzany spektakl w reżyserii Radosława Rychcika oraz „Piąta strona świata” – ciesząca się wielkim powodzeniem adaptacja powieści Kazimierza Kutza przygotowana przez Roberta Talarczyka. „Saksofon” Izabelli Cywińskiej na podstawie powieści Wiesława Myśliwskiego. „Traktat o łuskaniu fasoli” będzie nowością i niekwestionowanym hitem teatralnego pasma w TVP Kultura. Na planie spektaklu spotkali się dwaj wybitni aktorzy: Janusz Gajos i Jerzy Radziwiłowicz.

W muzycznej sekcji TVP Kultura poświęcimy uwagę wielkim polskim kompozytorom: Krzysztofowi Pendereckiemu i Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu. W tygodniu poprzedzającym 80. rocznicę urodzin Krzysztofa Pendereckiego pokażemy najciekawsze programy archiwalne poświęcone kompozytorowi oraz najnowszy film dokumentalny w reżyserii Anny Schmidt, produkowany we współpracy z TVP Kultura. Muzyczna jesień w TVP Kultura to także dużo jazzu oraz swingu. Sobotnie wieczory wypełnią koncerty jazzowe wybitnych muzyków i wokalistów zarejestrowane w różnych salach koncertowych świata. Jesienną ramówkę TVP Kultura zainauguruje koncertem piosenek Franka Sinatry w wykonaniu Jarka Wista i Krzysztof Herdzin Big Band.

TVP Historia

Premiery filmów dokumentalnych o historii Polski: „Byłem wszędzie”, „Hipolit Cegielski”, „TW Ewa Max”, „Legenda 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej”, a także seriale dokumentalne, „Gdy świat się wali”, „Okręty II wojny światowej”, a także „Dusza Meksyku” to jesienne nowości TVP Historia. Widzów czekają także gorące debaty w „Sporze o historię” oraz historyczne pogawędki w „Cafe Historia”. Szczególnymi wydarzeniami antenowymi będą rocznice związane z historią Polski: 1 września – rocznica wybuchu II wojny światowej oraz 11 listopada – Święto Niepodległości. O ważnych rocznicach TVP Historia przypomina codziennie w „Kalendarium”, we „Fleszu Historii” informujemy o najważniejszych wydarzeniach związanych z historią, zaś w „Ex Librisie” kanał historyczny TVP prezentuje najnowsze i najciekawsze książki historyczne.

TVP Polonia

Z myślą o widzach zza wschodniej granicy już od 3 września na antenie TVP Polonia startuje „Goniec kresowy” magazyn polonijny, który będzie emitowany na zmianę z magazynem „Nad Niemnem”. W środy natomiast TVP Polonia zaprasza na kolejne spotkania z dziennikarzami z Litwy – Edytą Maksymowicz i Walentym Wojniłło w programie „Wilnoteka”.

Po wakacjach na antenę TVP Polonia powraca magazyn podsumowujący najważniejsze wydarzenia tygodnia – „Tygodnik.pl” oraz „Tygodnik Gospodarczy”, w którym co tydzień najważniejsze informacje dotyczące inwestycji i rozwoju ekonomicznego naszego kraju. We wrześniu TVP Polonia kontynuuje cykle: „Słownik polsko@polski”, w którym nieoceniony profesor Jan Miodek stoi u straży poprawnej polszczyzny oraz polonijny koncert życzeń „Pamiętaj o mnie”, za pośrednictwem, którego widzowie TVP Polonia mają możliwość przekazania życzeń swoim najbliższym wraz z muzyczną dedykacją.

Najświeższe bieżące informacje o życiu Polonii i Polaków w programie informacyjnym „Polonia 24”, a o sukcesach, problemach i życiu codziennym naszych Rodaków znajdujących się poza ojczyzną dowiemy się z programu publicystycznego „Polacy tu i tam”. Od października TVP Polonia zaprezentuje cykl Kino Mistrzów, a w nim twórczość Filipa Bajona.

TVP Seriale

Największe serialowe przeboje Telewizji Polskiej ostatnich lat, kultowe seriale, które cieszą się niezmiennym zainteresowaniem kolejnych pokoleń Polaków oraz ulubione przez widzów telenowele zdominują jesienną ramówkę kanału TVP Seriale. W ofercie kanału znajdą się również najnowsze serialowe produkcje Telewizji Polskiej, a także popularne produkcje zagraniczne.

TVP Rozrywka

Najnowszy program tematyczny TVP osiągnął w ciągu czterech miesięcy funkcjonowania wysokie wyniki oglądalności oraz zapisał się w świadomości widzów jako stacja, która nie tylko bawi ale i ukazuje młodym widzom historię polskiej rozrywki. Od jesieni na antenie TVP Rozrywka najlepsze programy kabaretowe, koncerty i teleturnieje. Specjalnie dla widzów TVP Rozrywka odnajdzie też niezapomniane audycje sprzed lat.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *