Nowa ramówka Programu 2 pojawi się 1 września 2015 roku z mocnym akcentem literackim – o godzinie 19:00 Marek Kondrat przeczyta pierwszy odcinek “Mistrza i Małgorzaty” Michaiła Bułhakowa. Dwójka zaprasza do słuchania tej powieści przez ponad 2 miesiące. Natomiast muzycznie jesień upłynie pod znakiem Konkursu Chopinowskiego, czyli transmisji z przesłuchań, koncertów finałowych i występów gwiazd.

XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie to w tym roku najważniejsze muzyczne wydarzenie nie tylko dla kultury polskiej, ale i światowej. Dwójka jako jedyna rozgłośnia zapewni słuchaczom tak obszerny ogląd konkursu – prócz wspomnianych transmisji na antenie pojawią się rozmowy z uczestnikami, członkami jury i krytykami, relacje oraz recenzje dziennikarzy. W poniedziałki o godzinie 20:30 w nowej audycji “Koncert chopinowski” przypomniane zostaną najwybitniejsze interpretacje utworów naszego narodowego kompozytora, zarejestrowane przez Polskie Radio, w innych miejscach – najważniejsze wydarzenia poprzednich konkursów. Goście audycji “Kto słucha, nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki” (sobota, godzina 17:00) oceniać będą najciekawsze nagrania chopinowskie. W paśmie “Rozmowy o muzyce” (poniedziałek, godzina 19:30) słuchacze poznają sylwetki uczestników, a w paśmie “Opowieści po zmroku” (poniedziałek, godzina 21:00) – jurorów konkursu (prezentowane na antenie Programu 2 od początku 2015 roku).

We współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym Dwójka zaprezentuje nowe lektury oraz słuchowiska. Poza “Mistrzem i Małgorzatą” w interpretacji Marka Kondrata (emisja 50-odcinkowej serii od 1 września o godzinie 19:00), w tym miesiącu pojawią się też inne premiery – “Wampir” w reż. Igora Gorzkowskiego wg dramatu Wojciecha Tomczyka oraz plenerowy spektakl na ulicy Ząbkowskiej, kolejny po “Implozji”, realizowany wspólnie z Teatrem Powszechnym w Warszawie – “Czterech śpiących”. Kolejne premiery teatralne Dwójki to: “Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza w reż. Mikołaja Grabowskiego z Robertem Więckiewiczem w roli ks. Robaka, “Nie-boska komedia” Zygmunta Krasińskiego, “Pierścień wielkiej damy” Cypriana Kamila Norwida, “Mąż i żona” Aleksandra Fredry, “Rzeźnia” Sławomira Mrożka, “Burza” Wiliama Szekspira, “Udręka życia” Hanocha Levina i “Do piachu” Tadeusza Różewicza. Ponadto w paśmie “Książka do słuchania” (poniedziałek-piątek, godzina 19:00) pojawią się m.in. opowiadania Marka Nowakowskiego, “Kompleks polski” Tadeusza Konwickiego, “Matka Makryna” Jacka Dehnela, “Wojna polsko-ruska” Doroty Masłowskiej i “Obóz wszystkich świętych” Tadeusza Nowakowskiego.

Do końca grudnia kontynuowane będą cykle związane z 90. urodzinami Polskiego Radia. Tej rocznicy w całości poświęcone jest piątkowe pasmo “90 lat dokoła dźwięku” o godzinie 13:30, podczas którego Dwójka przypomina najciekawsze koncerty zorganizowane przez Polskie Radio – zarówno w radiowych studiach, jak i poza nimi. Poza tym temat historii Polskiego Radia będzie obecny w audycjach: “Ludzie Polskiego Radia” Anny Skulskiej, “Radiowe kreacje mistrzów” Iwony Malinowskiej oraz “Z archiwum Jana Webera” Przemysława Psikuty.

Pasmo “Wybieram Dwójkę” (poniedziałek-czwartek, godzina 16:00) zostanie wydłużone do godziny 19:00, a jego częścią stanie się krótsze “O wszystkim z kulturą”, które pojawi się w wersji godzinnej jedynie w piątki, kiedy to tematy ze świata muzyki klasycznej, pop-kultury i teatru poruszać będą naprzemiennie: Jacek Hawryluk, Marcin Majchrowski, Jacek Wakar oraz Bartek Chaciński.

Na dłuższe, 60-minutowe dyskusje i analizy, Program 2 przeznaczy czas o godzinie 21:30 w nowym paśmie “Inny stan skupienia” (wtorek-czwartek). Będą to pogłębione rozmowy z jednym bohaterem lub dyskusje obejmujące zagadnienia z zakresu kultury, socjologii i historii. W ramach pasma we wtorki raz w miesiącu znajdzie swą kontynuację cykl prof. Antoniego Dudka “Ćwierćwiecze”, prezentujący najważniejsze zjawiska i osoby ostatnich 25 lat. Również raz w miesiącu Piotr Kędziorek zajmie się zagadnieniami antropologicznymi i etnograficznymi, a co drugi tydzień Jerzy Kisielewski zaprosi do studia znane osoby ze świata kultury i nauki. W środy na antenie znajdzie się miejsce dla różnych autorów i tematów, natomiast w czwartki o literaturze naprzemiennie dyskutować będą Dorota Gacek i na stale współpracujący z Dwójką krytycy literaccy: Andrzej Franaszek i Piotr Kofta.

Kolejne nowości proponowane przez Program 2 Polskiego Radia na jesień:

“Notatnik Dwójki” (poniedziałek-piątek, godzina 13:00) – powrócą audycje edukacyjne propagujące kulturę i naukę. Dwójka zaprezentuje w nich szerokie spektrum zagadnień związanych z młodymi wykonawcami muzyki, portrety koryfeuszy kultury, publicystyczne ujęcie rzadkich zjawisk kulturalnych.

W paśmie “Pora koncertowa” (niedziela, godzina 13:00), stanowiącym sumę dotychczasowych dwóch audycji o podobnym charakterze: jesiennej “Drugiej zmiany” i letnich “Koncertowych wakacji”, zabrzmią najciekawsze koncerty z oferty radiofonii zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców.

W “Kryzysie średniego wieku” (niedziela, godzina 18:00) mediewista Łukasz Modelski i Łukasz Kozak przybliżą najwybitniejsze dzieła epoki średniowiecza. Muzyce towarzyszyć będą rozważania i dyskusje na temat literatury, filozofii oraz architektury wieków średnich.

Natomiast niedzielna “Na dachu świata” to audycja Pawła Reszki i Michała Żakowskiego przedstawiająca zjawiska kulturowe i społeczne w ujęciu archiwalnym i reporterskim; pokazująca, co odróżnia, a co zbliża narody i kultury.

Źródło: Polskie Radio