„Jesteś Bogiem” premierowo w TVP2 HD

Jedna z najważniejszych premier kinowych 2012 roku, „Jesteś Bogiem” o legendarnej grupie Paktofonika w reżyserii Leszka Dawida, będzie miał telewizyjną premierę 25 września 2014 roku w TVP2 HD.

„Jesteś Bogiem” to niezwykła historia Piotra Łuszcza – Magika (Marcin Kowalczyk), Sebastiana Salberta – Rahima (Dawid Ogrodnik) i Wojciecha Alszera – Fokusa (Tomasz Schuchardt), trzech kumpli z Mikołowa i Katowic, którzy dzięki oryginalnym utworom stali się głosem pokolenia młodych Polaków. Film jest zapisem codziennego życia Magika, Rahima i Fokusa z czasów, gdy tworzyli legendarną grupę. To także historia wchodzenia w dorosłość i realizacji pierwszych projektów artystycznych. Między chłopakami zawiązuje się nić porozumienia, która staje się siłą napędową zespołu.

„Jesteś Bogiem”, wyprodukowany został w studiu Kadr, w którym wcześniej powstały m.in. znaczące filmy, jak „Sala samobójców” czy nagrodzony Złotymi Lwami „Rewers”.

Myślę, że decydujący był przekaz, jego szczerość i wysokiej próby rap. Te kawałki w ogóle się nie zestarzały. Wystarczy posłuchać tych tekstów. Nazywają po imieniu sprawy, które otaczały zespół i tych, którzy tej muzyki słuchali. Bezkompromisowe, osobiste, a jednoczenie bardzo uniwersalne. Cholernie dobre – zdradzał w jednym z wywiadów Leszek Dawid.

Z kolei pomysłodawca i autor scenariusza, Maciej Pisuk zaczął pracować nad tekstem w okresie dla Paktofoniki bardzo gorącym i trudnym. Z jednej strony zespół był wciąż na fali, z drugiej – samobójcza śmierć Magika, jej lidera sprawiała, że wiele osób na dokonania grupy, jej wzloty i upadki chciało patrzeć tylko z perspektywy tej tragedii.

Paktofonika została założona w 1998 roku, a jej nazwę, oznaczającą „pakt zawiązany przy brzmieniu głośnika”, wymyślili Magik i Rahim. Trzy wydawnictwa zespołu: „Kinematografia”, mini album „Jestem Bogiem” oraz „Archiwum kinematografii” sprzedały się w gigantycznych nakładach. Wkrótce po premierze „Kinematografii” fanami Paktofoniki wstrząsnęła wiadomość o samobójczej śmierci Magika.

„Jesteś Bogiem”

Premiera: czwartek, 25 września, godzina 20:40
Powtórka: piątek, 26 września, godzina 23:45

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *