Joseph Conrad – specjalny serwis Polskiego Radia

Urodził się jako Polak – Józef Teodor Konrad Korzeniowski. Umarł jako Brytyjczyk Joseph Conrad, jeden z najwybitniejszych klasyków literatury światowej. Z okazji roku Josepha Conrada i 160. rocznicy urodzin pisarza, portal Polskieradio.pl przygotował serwis specjalny poświęcony autorowi „Jądra Ciemności”.

Na stronie conrad.polskieradio.pl prezentowane jest bogactwo archiwum Polskiego Radia i Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, w tym głosy ludzi, którzy znali pisarza osobiście, m.in. jego synów. Prezentowane też są fragmenty dzieł pisarza, czytane przez wybitnych aktorów. Radiowe audycje zamieszczone w serwisie są źródłem wiedzy zarówno dla uczniów i studentów jak i wielbicieli i znawców literatury.

Twórczość klasyka przybliżają najwybitniejsi specjaliści-conradyści – prof. Zdzisław Najder i dr Karol Samsel. Prof. Wojciech Roszkowski przedstawia z kolei tło historyczne, widmo epoki kolonializmu, bez którego recepcja dzieł Conrada nie jest możliwa.

Celem serwisu jest ukazanie Josepha Conrada nie tylko jako klasyka literatury, ale także człowieka z krwi i kości, dlatego w interaktywnym kalendarium pokazywane są dzieje życia autora opatrzone archiwalnymi audycjami. Ukazaniu powiązań między twórczością i życiem autora „Lorda Jima” służą mapy z wyznaczonymi trasami morskich wędrówek pisarza i jego bohaterów.

W serwisie publikowany jest także skan jedynego wywiadu, jakiego udzielił Conrad po polsku dla „Tygodnika Ilustrowanego” w 1914 roku.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *