K. Giżowska i B. Łazuka w „Gwiazdozbiorze TVP Rozrywka”

Gośćmi najbliższych wydań „Gwiazdozbioru TVP Rozrywka” będą Bohdan Łazuka, aktor, kabareciarz i piosenkarz zabawiający polskich widzów od ponad 50 lat oraz Krystyna Giżowska – gwiazda polskiej estrady lat 70. i 80, która jako solistka występuje na scenie już 40 lat.

W niedzielę, 20 września 2015 roku, w „Gwiazdozbiorze TVP Rozrywka” pojawi się Bohdan Łazuka. Jego niezapomniane wykonania utworów „Dzisiaj, jutro, zawsze”, czy „Umówiłem się z nią na dziewiątą” zna niemal każdy. Artysta zaprosi do domu i pokaże cenne pamiątki, odznaczenia oraz nagrody z największych polskich festiwali. W programie nie zabraknie opowieści o występach w legendarnym Kabarecie Starszych Panów, programie radiowym „Podwieczorek przy mikrofonie”, czy słynnym Kabarecie Olgi Lipińskiej. Jak Bohdan Łazuka ocenia kondycję współczesnej sceny kabaretowej i czy kiedyś było łatwiej zainteresować widza. Odpowiedzi na te pytania i więcej ciekawych historii widzowie znajdą już 20 września w TVP Rozrywka.

Bohdan Łazuka ukończył PWST w Warszawie w 1961 roku, ucząc się od samego Ludwika Sempolińskiego i Kazimierza Rudzkiego. Debiutował w 1960 roku w „Zemście” na deskach Teatru Współczesnego w Warszawie. Występował w stołecznych teatrach: Współczesnym, Syrena, Komedia, Rozmaitości i Kwadrat. Współpracował z wieloma kabaretami, m.in.: z Kabaretem Szpak, słynnym Kabaretem Starszych Panów, czy Kabaretem Olgi Lipińskiej. Oprócz kariery aktorskiej spełniał się również w roli piosenkarza. W 1963 roku otrzymał I nagrodę na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu za wykonanie „Dzisiaj, jutro, zawsze”. Nagroda ta była wówczas przyznawana przez publiczność. Najwyższą ocenę w oczach jurorów uzyskała wtedy, również wykonywana przez Bohdana Łazukę, piosenka „To było tak”. W 1982 roku z okazji Piłkarskich Mistrzostw Świata w Hiszpanii wykonywał w telewizji piosenkę „Tajemnica Mundialu”, ze słynnym już wersem „Entliczek pentliczek co zrobi Piechniczek”. Za dokonania artystyczne w 2001 roku otrzymał „Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski”, a w 2013 roku Złoty Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

TVP Rozrywka zaprasza na program z udziałem Bohdana Łazuki w niedzielę, 20 września o godzinie 8:30 i 12:00. Obie części stacja wyemituje ponownie tego samego dnia o godzinie 15:55 i 17:20.

27 września 2015 roku widzowie TVP Rozrywka będą gośćmi Krystyny Giżowskiej. Artystka wróci wspomnieniami do czasów swojej barwnej młodości i opowie o licznych występach na zagranicznych festiwalach i konkursach. Widzowie będą mogli zobaczyć dom piosenkarki oraz mieszczące się w nim studio nagraniowe. Krystyna Giżowska zdradzi także szczegóły współpracy z Bogusławem Mecem oraz Danutą Baduszkową, pierwszą dyrektor Teatru Muzycznego w Gdyni, od której piosenkarka uczyła się dykcji, emisji głosu i ruchu scenicznego.

Krystyna Giżowska już jako 14-latka występowała w Zespole Pieśni i Tańca Transportowiec w Koszalinie. Brała udział w konkursach piosenki Polskiej, Żołnierskiej, Giełdach Piosenki zajmując pierwsze miejsca. Współpracowała z Big Bandem prowadzonym przez Ryszarda Poznakowskiego i Ryszarda Balickiego. Związała się też przez jakiś czas z zespołem Flotylla, pracując tam pod kierunkiem fachowców m.in. Danuty Baduszkowej i Jacka Korczakowskiego. W 1976 roku, już jako solistka, zdobyła II nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Soczi. Następnie zaczęła wygrywać najrozmaitsze konkursy i festiwale, m.in.: otrzymała II nagrodę na Coupe d’Europe w Austrii w 1977 roku; I nagrodę za interpretację piosenki do muzyki Chopina na Festiwalu Przebojów w NRD w 1978 roku, III nagrodę i nagrodę publiczności na Festiwalu Piosenki w Dreźnie w 1979 roku, Grand Prix na Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Szwecji w 1981 roku oraz Grand Prix na MFP Sopot w 1984 roku. Krystyna Giżowska zaczęła nagrywać płyty, programy i piosenki we wszystkich stacjach radiowych i telewizyjnych. Jej największe hity to znane do dziś „Złote obrączki”, „Nie było ciebie tyle lat”, „Przeżyłam z tobą tyle lat”, „W drodze do Fontainebleau”, „Blue box”, „Koncert na światło i cień” i „Samotność czeka na peronie”.

TVP Rozrywka zaprasza na program z udziałem Krystyny Giżowskiej w niedzielę, 27 września o godzinie 8:30 i 12:00. Obie części stacja wyemituje ponownie tego samego dnia o godzinie 15:55 i 17:20.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *