Kanonizacja Jana XXIII i Jana Pawła II w serwisach informacyjnych TVP

45 godzin transmisji z Watykanu związanych z kanonizacją Jana XXIII i Jana Pawła II oferuje polskim widzom w niedzielę, 27 kwietnia Telewizja Polska na swoich głównych antenach.

Dlatego Telewizyjna Agencja Informacyjna TVP wysyła do Rzymu wyjątkowo mocny zespół. Będzie w nim: 24 dziennikarzy, siedem ekip zdjęciowych, pięciu realizatorów wizji i dźwięku, ośmiu operatorów kamer (sześciu pracujących w specjalnym studiu TVP INFO i dwóch obsługujących wóz satelitarny POL-077), czterech montażystów i trzech producentów. Do tego celu w produkcję zaangażowano wóz satelitarny TVP (zainstalowany przy Zamku św. Anioła), Studio „Wiadomości” TVP1 na Placu św. Piotra, studio TVP INFO wybudowane na dachu budynku w pobliżu Placu św. Piotra. 5. Ekipa produkcyjna przygotowująca zaplecze techniczne wylatuje z Polski już w drugi dzień świąt wielkanocnych – 21 kwietnia, natomiast ekipa redakcyjna i realizacyjna wylatuje do Rzymu 24 kwietnia.

Prowadzący audycje informacyjne z Watykanu „Wiadomości” TVP1: Piotr Kraśko, Beata Tadla, Krzysztof Ziemiec, „Panorama” TVP2: Tomasz Wolny, TVP INFO: Diana Rudnik, Danuta Dobrzyńska, Marek Czyż, Jarosław Kulczycki.

„Wiadomości”

„Wiadomości” przygotują dwa specjalne wydania programu. W sobotę gospodarzami godzinnego wydania programu będą: Beata Tadla i Piotr Kraśko z Watykanu oraz Krzysztof Ziemiec z Łagiewnik. W wydaniu znajdą się relacje reporterów z Rzymu i Watykanu (Leszka Krawczyka, Michała Siegiedy i Jacka Tacika) oraz z najważniejszych dla Jana Pawła II miejsc w Polsce (m.in. w Krakowie na Franciszkańskiej 3 będzie Elżbieta Byszewska, w Wadowicach Maria Stepan). W tym specjalnym wydaniu „Wiadomości” oprócz materiałów filmowych przypominających osobę Karola Wojtyły-Jana Pawła II będą także rozmowy z gośćmi, m.in: kard. Stanisławem Dziwiszem, abp. Mieczysławem Mokrzyckim czy też b. prezydentem Lechem Wałęsą. Niedzielne specjalne wydanie „Wiadomości” prowadzić będą Beata Tadla, Piotr Kraśko i Krzysztof Ziemiec. Oprócz relacji z Rzymu, będą także relacje reporterów z Polski. Wydawcą specjalnych wydań „Wiadomości” będzie Piotr Jaźwiński.

„Panorama”

„Panorama” planuje specjalne 40-minutowe wydanie w niedzielę, 27 kwietnia. Wydanie poprowadzi z Rzymu Tomasz Wolny. Relacje z kanonizacji przygotują: specjalna wysłanniczka „Panoramy” Magdalena Gwóźdź oraz korespondentka TVP w Rzymie Urszula Rzepczak. W tym wydaniu „Panoramy” – także relacje z Wadowic, Krakowa, Jasnej Góry i Warszawy. Wydawcą specjalnego wydania „Panoramy” będzie Zofia Kędziora.

„Teleexpress”

Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę – specjalne relacje Danuty Dobrzyńskiej z kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII.

TVP INFO

Relacje z kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII na antenie TVP INFO rozpoczną się już w piątek specjalnym wydaniem programu „Dziś Wieczorem”, które poprowadzi Piotr Kraśko. W sobotę relacje z Rzymu i Watykanu oraz z najważniejszych dla Jana Pawła II miejsc w Polsce TVP rozpocznie specjalnym wydaniem Poranka TVP INFO od godziny 5:55. W tym Poranku pod hasłem – „Tu wszystko się zaczęło…” TVP INFO przypomni najważniejsze miejsca dla Karola Wojtyły: dom w Wadowicach, pierwszą parafię w Niegowici czy pałac biskupi przy Franciszkańskiej 3 w Krakowie. Przez całą sobotę co godzinę będą specjalne relacje z Watykanu, których gośćmi będą osoby związane z Janem Pawłem II, a także pielgrzymi przybywający do Rzymu. Zaś w serwisach informacyjnych – relacje z Polski.

O 17:30 zarówno w sobotę, jak i niedzielę specjalne wydanie programu „Twoje INFO”. W nim relacje widzów TVP INFO przysyłane od 2 kwietnia na twoje@tvp.info w ramach akcji „Mój Papież”. W Rzymie TVP INFO dysponować będzie specjalnym studiem w pobliżu placu Św. Piotra. Będą także relacje reporterów z okolic Zamku Anioła a także z innych miejsc w Rzymie. Dla TVP INFO wydarzenie w Rzymie i Watykanie relacjonować będą: Diana Rudnik, Danuta Dobrzyńska, Karolina Lewicka, Marek Czyż, Jarosław Kulczycki, Urszula Rzepczak, Maja Wójcikowska, Jakub Stefaniak, Michał Giersz, Paweł Szot, a także Jacek Tacik, Michał Siegieda oraz Beata Tadla, Piotr Kraśko i Krzysztof Ziemiec. Wydawcami będą: Magdalena Siemiątkowska i Agata Kochanowska. W zespole przygotowującym relacje są także: Aneta Królak, Kinga Kessler i Magdalena Korszyńska.

Oprócz relacji z Rzymu i Watykanu TVP INFO będzie w Polsce: w Krakowie przy Franciszkańskiej 3 (reporterzy: Elżbieta Byszewska, Alicja Popiel i Olimpia Górska), w Łagiewnikach (Krzysztof Ziemiec, Olimpia Górska i Alicja Popiel), w Wadowicach (Maria Stepan i Przemysław Adamski), na Jasnej Górze (Łukasz Miąsik i Tomasz Nieć) oraz w Warszawie na pl. Piłsudskiego i przy świątyni Opatrzności Bożej (Agata Biały, Joanna Dunikowska, Małgorzata Walczak i Agata Król). Kulminacyjnym momentem na antenie TVP INFO będzie specjalny program, który rozpocznie się w sobotę wieczorem wyjątkowym wydaniem programu „Dziś Wieczorem”. Po nim całonocny program – od 21:00 do 4:00 rano. W tym programie relacje z czuwań, które odbywać się będą w polskich miastach, a także z przygotowań do kanonizacji w Rzymie i Watykanie. TVP przypomni też najpiękniejsze chwile, jakie spędziliśmy z Janem Pawłem II podczas Jego pielgrzymek do Polski. O 4:00 rano rozpocznie się specjalne wydanie Poranka TVP INFO, który przygotuje nas do transmisji uroczystości kanonizacyjnych od godziny 10:00.

W TVP INFO Msza Św. Kanonizacyjna tłumaczone będzie na język migowy. TVP pokazywać będzie także te miejsca Polsce, gdzie wierni na telebimach śledzić będą uroczystości. Transmisję z Watykanu TVP zakończy w TVP INFO specjalnym wydaniem programu „Kościół z bliska” o godzinie 15:00. Ale specjalne relacje z Rzymu i wielu polskich miast pojawiać się będą na antenie TVP INFO aż do północy w niedzielę 27 kwietnia. Za całość relacji z uroczystości kanonizacyjnych w programach informacyjnych TAI odpowiada Grzegorz Sajór. Producentami są Krzysztof Woźniak, Mariusz Sikorski i Tomasz Żochowski. Nadzór merytoryczny – Krzysztof Tadej.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *