„Sandały rybaka”, film o ukraińskim papieżu, w TVP2 HD

„Sandały rybaka”, film na podstawie bestselera z 1963 roku z Anthony Quinnem, Laurence’m Olivierem i Johnem Gielgudem pokaże TVP2 HD w niedzielę, 27 kwietnia, o godzinie 11:00. Rzecz jest o słowiańskim papieżu, byłym więźniu sowieckiego łagru…

Powieść „Sandały rybaka” („The Shoes of the Fisherman”) pióra Morrisa Westa będąca wówczas śmiałą wizją niezwykłego pontyfikatu słowiańskiego papieża, została napisana 15 lat przed wyborem Karola Wojtyły na głowę Stolicy Piotrowej. Niedługo po tym, jak książka odniosła spektakularny sukces wydawniczy, zapadła decyzja o jej ekranizacji.

Powieść osadzona została w czasach fikcyjnych i zaludniona fikcyjnymi bohaterami – nie znajdzie się w niej żadne zamierzone odniesienie do jakiejkolwiek prawdziwej postaci, czy to z szeregów Kościoła, czy spoza niego. Nie mogę prosić moich przyjaciół o wzięcie odpowiedzialności za wygłaszane przeze mnie opinie, przeto osoby, które pomogły mi przy pisaniu tej książki, muszą pozostać anonimowe – mówił o swojej książce Morris West.

Film wyreżyserowany przez twórcą dziś już legendarnej, nominowanej do Oscara ekranizacji książki „W 80 dni dookoła świata” (1956), Michaela Andersona, trafił na ekrany w roku 1968. Rok później otrzymał dwie nominacje do Oscara w kategoriach: najlepsza muzyka filmowa oraz najlepsza scenografia; był też nominowany do Złotych Globów za Najlepszą muzykę i w kategorii Najlepszy dramat. Ostatecznie nagrodą Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej cieszył się twórca muzyki Alex North.

Na ekranie pojawiły gwiazdy światowego formatu, m.in. Anthony Quinn w roli głównej, czyli Cyryla Lakoty, a także Laurence Olivier i John Gielgud. „Sandały rybaka” to historia wspomnianego Cyryla, ukraińskiego biskupa katolickiego, który po 20 latach spędzonych w syberyjskim łagrze zostaje zwolniony i wyjeżdża do Rzymu, gdzie niedomagający papież przyznaje mu tytuł kardynała.

Są burzliwe lata 80. XX wieku, świat znajduje się w stanie kryzysu, bieda i głód w Chinach spotęgowane są restrykcjami gospodarczymi ze strony Stanów Zjednoczonych i konfliktem z Rosjanami. Gdy umiera papież, kardynał Łakota staje się jednym z kandydatów na stanowisko głowy Kościoła, ale nękają go wątpliwości: – przecież po wielu latach spędzonych w niewoli tak niewiele wie o obecnym świecie…

„Sandały rybaka”

Emisja: niedziela, 27 kwietnia, godzina 11:00

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *