Ruszają zdjęcia do „Czasu Honoru – Powstanie”

Powstanie Warszawskie będzie tłem dramatycznych wydarzeń, zwrotów akcji i sceną, na której krzyżować się będą losy bohaterów przebojowego serialu TVP2 „Czas honoru”. Zdjęcia ruszają 29 kwietnia, potrwają do 12 sierpnia i będą realizowane w Milanówku, Warszawie, na Dolnym Śląsku. Do znanej już obsady serialu dołączą m.in.: Borys Szyc, Edyta Olszówka, Ireneusz Czop, Mariusz Bonaszewski.

Akcja specjalnej serii „Czasu honoru” rozgrywa się podczas Powstania Warszawskiego. W chronologii całego serialu stanowi powrót do wydarzeń wcześniejszych. To sensacyjna opowieść o powstańczym szlaku bojowym jednego oddziału, złożonego nie tylko z bohaterów poprzednich sezonów, ale też nowych postaci, młodych ludzi z rozmaitych warszawskich środowisk. Obok Władka, Michała, Bronka i Janka (powraca Antoni Pawlicki), pojawią się także: Wilk, Adam, Mickiewicz, Apacz, Irena, Bambo i Zosia. Ich powstańcze losy wypełnią treść serialu.

Ostatnie dni lipca 1944 roku. Przez Warszawę ciągną kolumny niemieckich wojsk wycofywanych z frontu wschodniego. W mieście rośnie napięcie – sztabowcy Armii Krajowej debatują nad wybuchem Powstania. Janek, Bronek, Michał i Władek zostają przydzieleni do kompanii specjalnej, która w czasie Powstania ma stanowić osłonę Komendy Głównej. W oczekiwaniu na ogłoszenie Godziny „W” dowódca kompanii, „Krawiec”, nakazuje im odebranie pod Warszawą zrzutu specjalnego kuriera z instrukcjami od rządu londyńskiego.

Do Powstania przygotowuje się też niemiecka strona. Najlepiej zorientowany w działaniach Polaków jest szef gestapo Lars Rainer. Z raportów jego agentów wynika, że wybuch Powstania jest kwestią najbliższych dni.

„Inżynier”, przejęty przez oddział kurier, ma informacje, które będą miały wpływ na decyzję o rozpoczęciu Powstania. Jednak kiedy „Inżynier” dociera do Komendy Głównej, nikt nie chce go wysłuchać – decyzja o wybuchu Powstania zapadła nieodwołalnie.

W chwili wybuchu walk specjalna kompania osłonowa Komendy Głównej, do której należą nasi bohaterowie, ma zebrać się w jednej z fabryk na Woli – obok „Zośki”, „Parasola”, „Pięści” i innych oddziałów zgrupowania „Radosław”. Na zbiórkę oddziału nie dociera Janek, który podczas wymarszu wdaje się w potyczkę z niemieckim oddziałem. Na Godzinę „W” nie stawia się także Michał. Podczas próby zakupu broni, tuż przed Powstaniem, zostaje ranny w ramię, a Celina ledwo uchodzi z życiem. Oboje trafiają do Szpitala Wolskiego. Po wybuchu Powstania Michał włącza się do walki z innym oddziałem. Na Cmentarzu Ewangelickim stawiają się Bronek z Wandą i Władek z Rudą. Szybko okazuje się, że stan uzbrojenia i liczebność oddziału są katastrofalne.

Serial produkowany jest na zamówienie TVP przez AKSON STUDIO i Michała Kwiecińskiego. Reżyseruje go Jan Hryniak, a scenariusz do nowych odcinków napisali Jarosław Sokół i Ewa Wencel. Operatorem zdjęć jest Piotr Śliskowski

W obsadzie „Czasu honoru – Powstanie” zobaczymy m.in.: Jana Wieczorkowskiego, Macieja Zakościelnego, Antoniego Pawlickiego, Jakuba Wesołowskiego, Agnieszkę Więdłochę, Magdalenę Różczkę, Karolinę Gorczycę, Edytę Olszówkę, Martę Nieradkiewicz, Borysa Szyca, Ireneusza Czopa, Mariusza Bonaszewskiego oraz w rolach młodych powstańców: Tomasza Ziętka, Stefana Pawłowskiego, Adama Fidusiewicza, Pawła Janysta, Julię Rosnowską, Katarzynę Sawczuk.

Pierwszą serię TVP2 wyemitowała we wrześniu 2008 roku, zaś „Czas honoru – Powstanie” emitowane będzie w TVP2 HD jesienią 2014 roku.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *