„Katastrofa w przestworzach – śmierć prezydenta” i „Anatomia upadku” 8 kwietnia w TVP1/HD

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami prezesa Zarządu Telewizji Polskiej Juliusza Brauna, TVP1/HD zaplanowała na poniedziałek 8 kwietnia emisję dwóch głośnych filmów dokumentalnych o katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku: „Katastrofa w przestworzach – śmierć prezydenta” i „Anatomia upadku”. Stało się to możliwe dzięki pomyślnie zakończonym rozmowom TVP z firmami mającymi prawa do dystrybucji tych dokumentów. Oba filmy pokazują dwa odmienne punkty widzenia, które funkcjonują w przestrzeni publicznej.

O godzinie 20:20 rozpocznie się emisja filmu dokumentalnego „Katastrofa w przestworzach – śmierć prezydenta”. Obraz zrealizowany został na zlecenie National Geographic. Producenci filmu, Alex Bystram i Ed Sayer, oparli się na ustaleniach zawartych zarówno w raporcie rosyjskiego Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK), jak i w raporcie polskiej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego (tzw. komisji Millera).

Następnie o godzinie 21:30 pokazany zostanie dokument „Anatomia upadku”, zrealizowany przez Anitę Gargas. Film, jak stwierdziła jego Autorka, jest efektem śledztwa dziennikarskiego dotyczącego katastrofy smoleńskiej prowadzonego w Rosji, a także na terenie Polski. Producentem dokumentu jest Niezależne Wydawnictwo Polskie – wydawca „Gazety Polskiej”. Po emisji dokumentów w specjalnym wydaniu programu Piotra Kraśki „Na pierwszym planie” zaplanowano dyskusję kompetentnych ekspertów i publicystów.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *