Konklawe i najważniejsze wydarzenia z Watykanu na antenach TVP

Specjalne studio poświęcone przebiegowi rozpoczynającego się 12 marca br. konklawe, efekty wizualne i graficzne, interesujące programy i dostojni goście. To wszystko przygotowuje Telewizja Polska na czas wyboru nowego papieża. Nie zabraknie programów publicystycznych, filmów dokumentalnych i specjalnych wydań głównych programów informacyjnych.

12 marca o godzinie 16:25 TVP1/HD zaprosi widzów na transmisję z uroczystego wejścia kardynałów do Kaplicy Sykstyńskiej i złożenia przez nich przysięgi przed rozpoczynającym się konklawe. Na antenie Jedynki przez cały czas trwania konklawe będzie działało specjalne studio papieskie z Warszawy i Watykanu, które poprowadzą Krzysztof Ziemiec i ks. Rafał Sztejka, Urszula Rzepczak i Piotr Kraśko. Za każdym razem, gdy nad Kaplicą Sykstyńską pojawi się czarny lub biały dym, TVP1/HD wyemituje obraz z Watykanu informujący o wynikach głosowania. Tuż po wyborze nowego papieża Jedynka zaprosi widzów na specjalne wydanie „Wiadomości”, które z Rzymu poprowadzi Piotr Kraśko, a materiały reporterskie przygotują Anna Hałas – Michalska i Urszula Rzepczak. TVP1/HD przeprowadzi także transmisję Habemus papam. Z kolei w dniu wyboru Ojca Świętego Piotr Kraśko zaprosi widzów na specjalne wydanie swojego programu publicystycznego „Na pierwszym planie” realizowanego z Watykanu. Telewizja Polska planuje także transmisję mszy św. inaugurującej pontyfikat nowego papieża, transmisję w programie „Między ziemią a niebem” pierwszej modlitwy Anioł Pański z nowym Ojcem Świętym oraz film dokumentalny przedstawiający sylwetkę nowego Biskupa Rzymu. TVP Info na bieżąco będzie pokazywało przebieg konklawe. To właśnie w kanale informacyjnym Telewizji Polskiej Jacek Tacik na żywo z Watykanu będzie relacjonował przebieg wyboru nowego papieża. Ponadto w TVP Info nie zabraknie specjalnego wydania studia papieskiego, a tematyka konklawe pojawi się we wszystkich programach publicystycznych anteny. TVP Info będzie tym kanałem telewizji publicznej, który zapewni widzom najszybsze i najbardziej szczegółowe informacje.

TVP Polonia, podobnie jak Jedynka, przeprowadzi transmisję uroczystego wejścia kardynałów do Kaplicy Sykstyńskiej i złożenia przez nich przysięgi przed rozpoczynającym się konklawe. Planowana jest również transmisja mszy św. inaugurującej pontyfikat nowego papieża.

Telewizja Polska zgodnie ze swoją rolą nadawcy publicznego od momentu ogłoszenia przez papieża Benedykta XVI decyzji o abdykacji transmitowała wszystkie związane z tym wydarzenia. Najwięcej programów było w TVP1/HD, TVP Polonia i TVP INFO. Widzowie nas żywo obejrzeli m.in. uroczystą Mszę św. Benedykta XVI rozpoczynająca Wielki Post, ostatnią audiencję generalną papieża oraz zakończenie jego ośmioletniego pontyfikatu. Na antenach telewizji publicznej nie zabrakło także filmów dokumentalnych, takich jak: „Brat, przyjaciel, papież”, „Tajemnica Benedykta XVI” czy „Tajemnice Watykanu”, „Tajemnice konklawe”.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *