Kino Polska w „Programie obowiązkowym” o Andrzeju Wajdzie

Kino Polska w najbliższą niedzielę o godzinie 19:30 wyemituje specjalne wydanie „Programu obowiązkowego” poświęcone Andrzejowi Wajdzie.

Kino Polska gościła Andrzeja Wajdę wielokrotnie, i zawsze były to niezwykłe spotkania. Chcąc uczcić pamięć o wielkim artyście, kanał przygotował wybór rozmów z nim – i o nim.

Stanisław Janicki w „Kalejdoskopie polskiego filmu” rozmawiał z Mistrzem, nawiązując do jednego z ich pierwszych wywiadów, 50 lat wcześniej… W „Studio Kino Wolność” Andrzej Wajda wspominał przełom roku 1989 – i snuł refleksje nad ostatnim ćwierćwieczem życia politycznego i artystycznego w Polsce (zaś w innym programie z tego cyklu Lech Wałęsa opowiadał między innymi o wizycie ekipy „Człowieka z żelaza” w Stoczni). W „Programie obowiązkowym” Magdaleny Juszczyk reżyser wracał do swoich najważniejszych filmów.

Widzowie będą mieli okazję znaleźć się w krakowskiej Rydlówce, gdzie reżyser wraz z Krystyną Zachwatowicz i Stanisławem Radwanem opowiadał o powstawaniu „Wesela”. Wzruszającym momentem będzie z pewnością relacja z jubileuszowego wieczoru Andrzeja Wajdy na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Gdyni. Przed specjalnym pokazem swojego ostatniego filmu, „Powidoki”, Mistrz we wzruszający sposób pożegnał się ze swoimi aktorami i widzami.

O reżyserze opowiedzą też inni. „Program obowiązkowy” przez lata zebrał wiele relacji aktorów Wajdy ze współpracy z Nim. Dziś te wspomnienia – m.in. Krystyny Jandy, Mai Komorowskiej, Roberta Więckiewicza, Bogusława Lindy czy Ewy Dałkowskiej – wybrzmiewają nadzwyczaj przejmująco. Często pojawia się w nich wątek, który niezwykle ciepło podsumował Mirosław Baka, opisując, jak 87-letni Wajda na planie „Wałęsy. Człowieka z nadziei” zachwycał go dziecięcą wręcz otwartością i ciekawością drugiego człowieka.

Kino Polska zaprasza na wyjątkowe wydanie „Programu obowiązkowego” w najbliższą niedzielę, 16 października 2016 roku o godzinie 19:30.

Źródło: Kino Polska TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *