„Klub Trójki” o zmianach w mediach publicznych

Program 3 Polskiego Radia zaprasza w poniedziałek 4 stycznia 2015 roku na specjalne, dwugodzinne wydanie „Klubu Trójki” poświęcone zmianom w mediach publicznych.

Postaramy się odnieść do sporu, jaki wywołała tzw. „mała nowelizacja” ustawy medialnej, przegłosowana w ubiegłym tygodniu przez Sejm i Senat – zapowiada Jerzy Sosnowski, kierownik redakcji publicystyki w Trójce i współgospodarz audycji.

Oficjalnie istnieją dwa rozmaite uzasadnienia dla nowego kształtu ustawy. Według jednego, media publiczne w Polsce były przez dwie dekady zależne od władz państwa i należy wreszcie zadbać o ich prawdziwą niezależność. Według drugiego – media publiczne w Polsce były przez dwie dekady zależne od władz państwa, dlatego także nowa władza musi je sobie wreszcie podporządkować. Zwraca uwagę, że jedno i drugie uzasadnienie można usłyszeć z ust polityków tej samej, rządzącej partii – wyjaśnia Jerzy Sosnowski. – Większość uczestników konfliktu mówiąc „media publiczne” ma przy tym na myśli jedynie Telewizję Polską. W Polskim Radiu, a zwłaszcza w Trójce, wywołuje to rozgoryczenie – nie z powodów ambicjonalnych, ale dlatego, że wiele negatywnych zjawisk, które dałoby się zapewne pokazać na przykładzie TVP, nie wystąpiło (według nas) na naszej antenie – dodaje.

W specjalnym wydaniu „Klubu Trójki” Jerzy Sosnowski i Dariusz Rosiak zapytają dziś wieczorem swoich gości czy, niezależnie od intencji ustawodawcy, „mała nowelizacja” ustawy medialnej nie sprzyja przypadkiem obniżeniu – być może: dalszemu obniżeniu – standardów pracy dziennikarza?

W radiowym studiu przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7 pojawią się: Igor Janke (szef serwisu blogowego Salon 24), Katarzyna Janowska (była dyrektor TVP Kultura), Kazimierz Wóycicki (były dziennikarz BBC, w latach 90. redaktor naczelny „Życia Warszawy” i szef działu informacji krajowej w telewizyjnych „Wiadomościach”), Agnieszka Romaszewska (dyrektor Telewizji „Biełsat”, wiceprezes SDP), Eugeniusz Smolar (były członek władz Polskiego Radia) oraz Łukasz Warzecha (publicysta tygodnika „wSieci” i dziennika „Rzeczpospolita”).

Początek specjalnego wydania „Klubu Trójki” w poniedziałek 4 stycznia o godzinie 21:05.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *