„Koło pióra” – nowy program literacki w TVP Kultura

Ałbena Grabowska, autorka „Stulecia Winnych” oraz nestor polskiej literatury Józef Hen, będą gośćmi premierowego odcinka nowego programu literackiego TVP Kultura.

Sprawdź ofertę kanału TVP Kultura w PROGRAMIE TV

7 marca w TVP Kultura zadebiutuje nowy cotygodniowy program poświęcony literaturze polskiej „Koło pióra”. Dziennikarz, prozaik i satyryk Mariusz Cieślik zapraszać będzie do studia pisarzy i literaturoznawców, by porozmawiać o tym wszystkim, co na rynku wydawniczym ważne i ciekawe. O jakich autorach będzie mowa? – Współczesnych i dawnych. Żyjących i zmarłych. Wybitnych, ale też tych niekoniecznie genialnych. Jest tylko jeden warunek: muszą być ciekawi. Komu będziemy robić koło pióra? Wszystkim, jednak zawsze z kulturą. – mówi prowadzący. Z jednej strony szeroko rozumiana klasyka, z drugiej – literatura współczesna. Autorzy nagradzani na festiwalach literackich i twórcy popularnych bestsellerów; proza awangardowa i eksperymentalna obok kryminałów, sag, biografii i innych gatunków. Ważne rocznice, wznowienia i przekłady będą doskonałą okazją, by na nowo odkryć dzieła, które zapisały się już w historii literatury. W każdym programie najciekawsze fragmenty omawianych książek zostaną zaprezentowane przez znanych polskich aktorów.

W pierwszym odcinku gościem Mariusza Cieślika będzie Ałbena Grabowska, autorka książki „Stulecie Winnych”, na podstawie której powstał serial z Kingą Preis i Janem Wieczorkowskim w rolach głównych (premiera w TVP1 3 marca o godz. 20:15). Prowadzący porozmawia też z pisarzem Józefem Henem, znanym nie tylko z poczytnych książek, ale i z ich filmowych adaptacji, takich jak  „Krzyż Walecznych” i „Nikt nie woła” Kazimierza Kutza, czy „Prawo i pięść” Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego. W drugim odcinku „Koło pióra” pojawi się Jacek Komuda, autor powieści fantasy „Jaksa. Bies idzie za mną”, a aktorka Gabriela Muskała opowie o adaptacji opowiadania Kazimierza Brandysa „Jak być kochaną” wystawionej w warszawskim Teatrze Narodowym.

„Koło pióra” czwartek, 7 marca, godz. 22:05, powtórka: piątek, 8 marca, godz. 19:25.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *