„Kolorowy wiatr” w wykonaniu Zalewskiego i Smolika – eko-manifest artystów i BBC Earth

Z okazji premiery nowej serii przyrodniczej „Planeta doskonała” BBC Earth wspólnie z Krzysztofem Zalewskim i Smolikiem postanowili tchnąć nową energię w kultowy utwór, który dla wielu z nas był pierwszym manifestem ekologicznym i muzycznym hołdem oddanym naturze. Nowa aranżacja utworu „Kolorowy wiatr” z filmu „Pocahontas” w zestawieniu z wyjątkowymi ujęciami z serii mają przypominać o nietracącym na aktualności przesłaniu, że nasz unikalny świat nie jest nam dany na zawsze i jeżeli chcemy go ocalić, to musimy sobie przypomnieć jak żyć z nim w harmonii.

Sprawdź ofertę kanału BBC Earth w PROGRAMIE TV

„Planeta doskonała” z narracją niezastąpionego Sir Davida Attenborough (premiera 31 stycznia na kanale BBC Earth) ukazuje, jak istotna dla życia na ziemi jest równowaga. Jest ona możliwa dzięki temu, że siły natury, takie jak: wulkany, światło słoneczne, pogoda czy oceany mogą mieć zarówno życiodajną jak i destrukcyjną moc. To samo dotyczy człowieka, który w serii ukazany jest, jako najnowsza siła wpływająca na stan naszego świata. Choć obecnie jego działalność jest w dużej mierze niszczycielska, to ma on również potencjał wpływać na życie naszej planety pozytywnie.

Nie jest jeszcze za późno na zatrzymanie postępujących zmian środowiskowych związanych z zaburzeniem przez człowieka naturalnej harmonii na Ziemi. Dlatego przy okazji premiery nowej serii BBC Earth wspólnie z polskimi artystami pragnie skłonić do refleksji nad naszą rolą  odbudowywaniu ekosystemu. W tym celu powstała nowa wersja utworu, który już 26 lat temu przestrzegał nas przed byciem zbyt pysznymi względem natury i podkreślał, że „jesteśmy połączonym ze sobą światem”, i to „natura ten krąg życia wprawia w ruch”.

Za produkcję nowej wersji piosenki „Kolorowy wiatr” w wykonaniu Zalewskiego odpowiada Smolik, a teledysk obrazują ujęcia z serii „Planeta doskonała” BBC Earth.

„Kolorowy wiatr” to swoisty hymn celebrujący wyjątkowość tego, co nas otacza. Nie wyobrażam sobie utworu, który lepiej oddawałby przesłanie najnowszej serii BBC Earth mówiącej o tym, że wszystkie siły natury działają w sposób doskonały i nawet swą niszczycielską działalność potrafią zrównoważyć tak, by umożliwiać życie setkom tysięcy gatunków roślin i zwierząt, a także nam ludziom. Choć wobec ogromu natury zdajemy się być dość mali, to w naszych rękach jest dziś walka o jej przetrwanie. Mam nadzieję, że dzięki nowej aranżacji utworu wypracowanej wspólnie ze Smolikiem dotrzemy z tym ważnym przesłaniem jak najszerzej – mówi Krzysztof Zalewski.

Smolik dodaje: – Oddajemy w Wasze ręce naszą wersję bardzo znanej, wręcz kultowej piosenki, z którą wielu z Was ma dużo miłych wspomnień. Zazwyczaj dotykanie takich świętości budzi we mnie obawy, ale zaproszenie od Krzyśka Zalewskiego i jego obecność, a przede wszystkim idea całej serii „Planety doskonałej” były wystarczającymi powodami by podjąć się tego wyzwania. Miłej podróży.

Dokumenty przyrodnicze BBC Earth wraz z narracją Sir Davida Attenborough od lat stanowią niezwykłą platformę edukacji – pokazują zarówno zapierające dech w piersi obrazy ze świata naturalnego, jak i podkreślają wagę troski o naszą planetę. Najnowszą serię dokumentalną „Planeta doskonała” w polskiej wersji językowej można ogląda co niedzielę, od 31 stycznia o godz. 11:00 w BBC Earth.

Źródło: BBC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *