Kompozycje Philipa Glassa w wykonaniu Royal String Quartet i Bartłomieja Wąsika w TVP Kultura

1 grudnia TVP Kultura zaprasza na transmisję szóstego koncertu z cyklu „Kultura na żywo”. Tym razem widzowie zobaczą transmisję wyjątkowego muzycznego wydarzenia – koncert Royal String Quartet i Bartłomieja Wąsika.

Sprawdź ofertę kanału TVP Kultura w PROGRAMIE TV

Artyści wykonają utwory jednego z czołowych przedstawicieli nurtu minimalistycznego, amerykańskiego kompozytora – Philipa Glassa. Skomponowana przez niego oryginalna ścieżka dźwiękowa do filmów takich jak: „Godziny” w reżyserii Stephena Daldry, „Kandun” Martina Scorsese czy „Mishima” Paula Schradera, a także symfonia oparta na albumie Davida Bowiego „Heroes”, ugruntowały jego pozycję wśród najpopularniejszych żyjących kompozytorów w Ameryce.

W pierwszej części wystąpi doceniony na międzynarodowych festiwalach Royal String Quartet – kwartet smyczkowy składający się z wybitnych muzyków: Izabelli Szałaj-Zimak (I skrzypce), Elwiry Przybyłowskiej (II skrzypce), Pawła Czarnego (altówka) i Michała Pepola (wiolonczela). Wieloletnia działalność artystów w świecie muzycznym zaowocowała aż 17 płytami i dwoma „Fryderykami”. Kwartet przeplata klasyczne brzmienia z innymi gatunkami: jazzem, folkiem, a nawet muzyką elektroniczną. Zgromadzona w studiu publiczność i widzowie przed telewizorami będą mieli okazję wysłuchać III Kwartetu smyczkowego „Mishima” Philipa Glassa, który jest również autorem muzyki do filmu Paula Schradera o tym samym tytule. Kompozycja składa się z sześciu części.

W drugiej części koncertu na scenie pojawi się Bartłomiej Wąsik – pianista, kompozytor i aranżer, laureat wielu międzynarodowych konkursów, współzałożyciel i członek Lutosławski Piano Duo oraz kwartetu Kwadrofonik. Artysta wykona niezwykłą kolekcję utworów z filmu „The Hours” –„Godziny”, których twórcą jest Philip Glass.

Bezpośrednio po koncercie Barbara Schabowska przeprowadzi z artystami rozmowę, która transmitowana będzie na profilu TVP Kultura na Facebooku.

Kultura na żywo: Royal String Quartet i Barłomiej Wąsik, TVP Kultura, 1 grudnia, godz. 20:00.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *