65-lecie „Kroniki Sportowej” radiowej Jedynki

W najbliższą sobotę 30 listopada br. „Kronika Sportowa” skończy 65 lat. To najstarsza audycja w Polsce nadawana w Programie 1 Polskiego Radia bez przerwy. Z okazji sportowego jubileuszu na antenie radiowej Jedynki przez cały dzień emitowane będą specjalne materiały i archiwalne relacje sportowe, pełne niezapomnianych wzruszeń i emocji.

„Kronika Sportowa” emitowana jest od 30 listopada 1954 roku. Sygnał audycji, zaczynający się od słów: oj strzelaj, prędzej strzela… jest!, pochodzi z radiowego sprawozdania z meczu Legia Warszawa – Slovan Bratysława rozegranego w 1956 roku. Autorem relacji był Tadeusz Pyszkowski, a strzelcem gola Lucjan Brychczy. Audycja jest sportowym podsumowaniem dnia z najważniejszymi informacjami i relacjami, a także rozmowami oraz materiałami dotyczącymi szeroko rozumianej kultury fizycznej.

30 listopada br. podczas wszystkich serwisów sportowych słuchacze Programu 1 Polskiego Radia usłyszą okolicznościowe materiały reporterskie informujące o wyjątkowym jubileuszu i te wspominkowe, w postaci archiwalnych relacji sportowych z najważniejszych wydarzeń, zawodów i rozgrywek sportowych, prosto z największych światowych stadionów olimpijskich, boisk piłkarskich i siatkowych oraz torów kolarskich.

Komentatorzy Polskiego Radia towarzyszą najwybitniejszym polskim sportowcom podczas startów, do których przygotowują się całymi sezonami, a nierzadko również latami, wspierając i doceniając ich ciężką pracę. Radiowa Jedynka przypomni te pełne żywych reakcji, emocjonujące momenty i okrzyki radości, które słuchacze pamiętają do dziś. – „Kronika Sportowa” jest naszą codzienną pracą, ale radiowa Jedynka przygotowuje dla swoich słuchaczy także odświętne wydarzenia, na przykład relacje na żywo i transmisje z najważniejszych sportowych wydarzeń – mówi Cezary Gurjew, komentator i kierownik Redakcji Sportowej radiowej Jedynki. – Pierwsza relacja sportowa w Polskim Radiu została przeprowadzona w dniach 17-20 lutego z międzynarodowych zawodów narciarskich o mistrzostwo Polski w Zakopanem. Z kolei przebieg Igrzysk Olimpijskich Polskie Radio relacjonuje nieprzerwanie od Berlina w 1936 roku – dodaje dziennikarz.

„Kronika Sportowa” to część historii polskiego sportu. Audycja od 65 lat cieszy się niezmiennym powodzeniem słuchaczy, wciąż budzi zainteresowanie i sympatie odbiorców. Program ma niepowtarzalny charakter i skupia w sobie niemal wszystkie elementy misji radia publicznego: informacje, relacje na żywo, wywiady i reportaże.

W trakcie sportowego święta na antenie radiowej Jedynki transmitowany będzie przebieg losowania przyszłorocznych piłkarskich Mistrzostw Europy prosto z Bukaresztu. Jubileuszowe wydanie „Kroniki Sportowej” o numerze 20687 rozpocznie się jak zawsze o godz. 22.33.

Ponadto Polskie Radio nabyło prawa do transmitowania Zimowych Igrzysk w Pekinie w 2022 roku i Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Wcześniej jednak, bo już latem 2020 r., Polskie Radio będzie relacjonować Igrzyska Olimpijskie z Tokio. W Japonii pracować będzie 13-osobowa ekipa, a relacje z najważniejszej imprezy sportowej pojawią przede wszystkim w radiowej Jedynce. Korespondenci Programu 1 Polskiego Radia, będą mieć w Tokio do dyspozycji studio w Centrum Radiowo Telewizyjnym (IBC) oraz stanowiska komentatorskie na najważniejszych arenach. Ponadto o przebiegu igrzysk informować będą reporterzy Programu 3, Polskiego Radia 24, Informacyjnej Agencji Radiowej (IAR) oraz Portalu Polskiego Radia. W roku 2020 Polskie Radio będzie także relacjonować przebieg piłkarskich Mistrzostw Europy.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *