Koncert „Bo źródło wciąż bije…” w 20. rocznicę śmierci Jacka Kaczmarskiego w TVP1

W środę, 10 kwietnia o godz. 21:10 TVP1 zaprasza na koncert „Bo źródło wciąż bije…” poświęcony pamięci Jacka Kaczmarskiego w 20. rocznicę jego śmierci. W repertuarze znajdą się słynne utwory artysty w interpretacji m.in.: Jacka Wójcickiego, Katarzyny Dąbrowskiej, Janusza Radka, Krzysztofa Iwaneczki czy Krzysztofa Szczepaniaka. Koncert zrealizowano w industrialnych wnętrzach Stoczni Gdańskiej.

Sprawdź godziny emisji koncertu „Bo źródło wciąż bije…” w PROGRAMIE TV

Dla tych, którzy mnie nie znają, przedstawię się. Jestem Jacek Kaczmarski. Z wykształcenia nauczyciel języka polskiego, z zawodu autor tekstów, kompozytor, wykonawca własnych piosenek o charakterze polityczno-historycznym. Z doświadczenia dziennikarz wrogich rozgłośni – tym archiwalnym nagraniem z udziałem Jacka Kaczmarskiego rozpoczyna się koncert „Bo źródło wciąż bije…”.

Jacek Kaczmarski – bard, prozaik, kompozytor, kojarzony z etosem pierwszej Solidarności oraz stanem wojennym. Był nazywany głosem antykomunistycznej opozycji. Sam uważał się jednak przede wszystkim za poetę. Napisał ponad 600 wierszy, komponował do nich muzykę i przez 25 lat wykonywał je na scenie.

Najważniejsze utwory Jacka Kaczmarskiego przypomną artyści: Janusz Radek, Krzysztof Iwaneczko, Jacek Wójcicki, Katarzyna Dąbrowska, Bartosz Porczyk, Maciej Musiałowski i Krzysztof Szczepaniak.

Artystom towarzyszyć będzie zespół pod dyrekcją Grzegorza Urbana oraz chór Music Everywhere pod dyrekcją Beaty Śnieg. Narratorem i przewodnikiem po poezji Jacka Kaczmarskiego będzie Artur Żmijewski, który wybrane utwory powiąże cytatami z wielu dzieł Kaczmarskiego, nie tylko piosenek.

Nie zabraknie także materiałów filmowych z archiwalnymi wypowiedziami Jacka Kaczmarskiego.

Sprawdź ofertę kanału TVP1 w PROGRAMIE TV

Reżyserką i autorką scenariusza koncertu jest Beata Szymańska-Masny.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *