Koncert eksperymentalno-elektronicznej grupy T’ien Lai w „Domówce z Dwójką”

Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia transmisji opartej na fragmencie powieści „Fiasko” Stanisława Lema – mówią muzycy awangardowej grupy T’ien Lai, która zagra premierowy koncert w „Domówce z Dwójką”. Emisja wydarzenia w sobotę 26 czerwca o godz. 19.00 na antenie Programu 2 Polskiego Radia oraz – w formie streamingu wideo – na stronie internetowej dwojka.polskieradio.pl, Facebooku i kanale YouTube stacji.

T’ien Lai to marka papierosów palonych przez głównego bohatera powieści „Człowiek z Wysokiego Zamku” Philipa K. Dicka – w wolnym tłumaczeniu z języka japońskiego oznacza to „niebiańską muzykę”. Grupa powstała jako duet Łukasza Jędrzejczaka i Jakuba Ziołka, wykonujący dronowe i noise’owe muzyczne kolaże z wykorzystaniem starych polskich radioodbiorników Śnieżka. Ta faza rozwoju zespołu została uchwycona na albumie „Da’at” (Monotype, 2013).

Następnie duet zaczął wplatać afrykańskie i południowoamerykańskie rytmy do swojej muzyki, która stała się bardziej rytmiczna i w znacznej mierze oparta na samplach. Ten okres został podsumowany albumem „RHTHM” (Monotype, 2015).

Od tego czasu zespół rozrósł się do kwartetu, a skład uzupełnili Mikołaj Zieliński (Javva, Alameda) i Rafał Kołacki (HATI, Innercity Ensemble) grający na akustycznych instrumentach perkusyjnych.

Muzyka T’ien Lai zbliżyła się do plemiennego, industrialnego techno, łączącego agresywną elektronikę z żywym graniem na bębnach. Zespół skupił się na występach na żywo i zagrał na festiwalach CTM (Berlin), Unsound (Kraków), Luminato (Toronto), Rocolectiv (Bukareszt), Open’er (Gdynia), Phono (Odense) i innych.

Obecnie T’ien Lai tworzy trzech muzyków: Łukasz Jędrzejczak, Mikołaj Zieliński i Jakub Ziołek, zaś muzycznym punktem odniesienia stały się sceny klubowe Luandy, Lizbony, Durbanu, Kampali, Rio de Janeiro i eksperymenty z takimi gatunkami jak kuduro, gqom i baile funk.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *