Koncert Leny Ledoff i Adama Rymarza w radiowej Jedynce w hołdzie Krzysztofowi Komedzie

„Krzysztof Komeda – Droga do Hollywood” to muzyczny hołd stworzony przez pianistkę Lenę Ledoff i wokalistę Adama Rymarza. Artyści zaprezentują wspólny projekt słuchaczom Jedynki w najbliższy wtorek 4 lutego w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana w Warszawie w cyklu „Scena Szpilmana – Jedynka Live!”. Transmisja koncertu tuż po godz. 20.00 na antenie Programu 1 Polskiego Radia. Wejściówki do zdobycia w „Muzycznej Jedynce”.

„Droga do Hollywood” to hołd dla Krzysztofa Komedy i całego pokolenia artystów – muzyków, filmowców, literatów – mających wpływ na współczesną kulturę. – Muzyka Krzysztofa Komedy jest mi bliska może dlatego, że jest słowiańska. Jest trochę mroczna, trochę ckliwa – dla mnie zrozumiała. Grając Komedę chyba więcej wiem o sobie, wiem kim jestem – mówiła Lena Ledoff w „Muzycznej Jedynce”. – To jest moja interpretacja i moja wizja tych melodii oraz tekstów. Myślę, że śpiewam je inaczej niż wszyscy. Przez te piosenki mam też swoje historie do opowiedzenia i tak to chyba działa. Nie wyobrażam sobie, żeby śpiewać je w inny sposób – dodał Adam Rymarz. Artyści podkreślają też, że muzyka Krzysztofa Komedy przetrwała próbę czasu, jest wciąż atrakcyjna dla nowych pokoleń i ważna dla artystów, którzy sięgają po jego tematy, a ich duet zharmonizowany, ponieważ słuchają siebie nawzajem i lubią się także poza sceną.

Lena Ledoff – pianistka i kompozytorka urodzona w Sankt Petersburgu. Absolwentka Akademii Muzycznej w Woroneżu i założycielka „Lena Ledoff Trio”. W 1994 r. na stałe zamieszkała w Polsce, poświęcając się komponowaniu oraz graniu jazzu. Występowała na licznych festiwalach w kraju i za granicą. Artystka nagrała cztery płyty: „Wish”, „My sweet Fryderyk”, „Komeda– Chopin – Komeda” i „Chcę do nieba. Leningrad po polsku”.

Adam Rymarz to wokalista obdarzony szeroką skalą głosu oraz słuchem absolutnym. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Akademii Muzycznej w Krakowie. Lider jazzowego projektu „Flirtując z Bachem” oraz współautor programu „Stabat Mater Dolorosa – Pieśni Pasyjne”, który zrealizował w duecie z pianistą Witoldem Janiakiem. Z mezzosopranistką Anną Werecką tworzy jedyny w Polsce duet jazzowo-operowy. Ceniony wykładowca oraz trener śpiewu i emisji głosu.

Koncert poprowadzi Paweł Sztompke. Zaproszenia na kolejną odsłonę koncertowego cyklu „Scena Szpilmana – Jedynka Live!” do zdobycia w „Muzycznej Jedynce” (godz. 13.00-15.00). Transmisja w Programie 1 Polskiego Radia.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *