Koncert Mary Komasy w Trójce

W najbliższą niedzielę 19 kwietnia 2015 roku w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7 wystąpi Mary Komasa. Podczas koncertu polska, ale mieszkająca i tworząca w Berlinie wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka zaśpiewa na żywo utwory ze swojej, wydanej właśnie debiutanckiej płyty.

Artystka zaprezentuje w Trójce muzykę ze swojego debiutanckiego albumu zatytułowanego po prostu „Mary Komasa”. – Ta płyta mieni się nastrojami i urzeka ogromną wyobraźnią. Jak autorka! – mówi Agnieszka Szydłowska, dziennikarka muzyczna Programu 3. – Prawdziwe czary-mary. Bardzo wciągające – dodaje Piotr Metz.

Mary, a tak naprawdę Maria Komasa sama komponuje i pisze teksty. Nad brzmieniem jej debiutanckiego krążka czuwał znany producent muzyczny Guy Sternberg, który pomógł Mary stworzyć charakterystyczne brzmienie, używając do tego całego arsenału oryginalnych instrumentów oraz mikrofonów z lat 60. i 70. Mary i Guy szybko znaleźli wspólny język – połączyło ich podobne podejście do nagrywania i wykonywania muzyki. Artystce zależało na wykreowaniu brzmienia surowego, pełnego szczerej, niezafałszowanej emocji, dzięki czemu powstał niezwykły zestaw utworów, jednocześnie bardzo zróżnicowany i spójny, sięgający do źródeł i nowoczesny. Słychać w nim echa muzyki gospel, bluegrass, klasycznego rocka, new wave czy ambitnej muzyki filmowej.

Najlepszym sprawdzianem, czy piosenka działa, jest dla mnie wyobrażenie jej sobie pod napisami końcowymi do filmu. Zabierając się do pisania utworu, zaczynam od sięgania do wspomnień. Staram się stworzyć w wyobraźni filmową scenerię ze mną w roli głównej – mówi o przebiegu swojego procesu twórczego była modelka, a dziś wokalistka. – Potem szukam zdania, hasła czy słowa, od którego mogłabym zacząć pisanie. Na przykład: „Come”, „Farewell”, „Don’t Leave Me Here”. Tak zaczyna się każda z moich opowieści. Co staram się nimi przekazać? Że formują nas wszystkie nasze życiowe doświadczenia, zarówno te pozytywne, jak i te, o których chcielibyśmy zapomnieć. Zamiast starać się wymazać je ze świadomości, starajmy się przekuć je we własną siłę – dodaje artystka, której promocyjny singiel „Come” znajduje się na „Liście Przebojów Programu 3”.

Transmisja koncertu Mary Komasy z Muzycznego Studia Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej na antenie Trójki w niedzielę 19 kwietnia od godziny 20:05.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *