Koncert Noworoczny Filharmoników Wiedeńskich na antenie Dwójki

Słynne marsze, polki i walce Straussa w mistrzowskim wykonaniu na rozpoczęcie 2018 roku. Transmisja najbardziej znanego koncertu świata w Programie 2 Polskiego Radia 1 stycznia od godz. 11.15.

Od prawie 60 lat Koncert Noworoczny Filharmoników Wiedeńskich w Złotej Sali Musikverein to wydarzenie, które dla milionów Europejczyków stało się symbolem Nowego Roku. Ten najsłynniejszy koncert na świecie transmitowany jest do ponad 90 krajów, w tym i do Polski. Dzięki transmisji na antenie Programu 2, będą mogli w nim uczestniczyć także słuchacze Polskiego Radia. Audycja rozpocznie się 1 stycznia o godz. 11.15. Jej gospodynią będzie Małgorzata Pęcińska.

Filharmonicy Wiedeńscy to wirtuozi należący do pierwszej ligi muzyków międzynarodowych scen. Orkiestrą dyrygują światowej klasy dyrygenci. W 2014 r. był to Daniel Barenboim, w 2015 r. – Zubin Mehta, w 2016 r. – Mariss Jansons, w 2017 r. – Gustavo Dudamel. W nowym, 2018 roku koncert poprowadzi Riccardo Muti.

Zgodnie z wieloletnią tradycją, wiedeńskie Koncerty Noworoczne poświęcone są głównie kompozytorom z rodziny Straussów, ale zawierają także utwory innych twórców. Sam koncert wzbogacany bywa występami zespołu baletowego Opery Wiedeńskiej, a także pewnymi elementami żartobliwymi. Stałymi elementami Koncertów Noworocznych są: walc „Nad pięknym modrym Dunajem” (od 1945 r.) oraz „Marsz Radetzky’ego” (od 1946 r.). Sala koncertowa – uznawana za jedną z najpiękniejszych i najlepszych pod względem akustyki na świecie – przystrajana jest kwiatami dostarczanymi przez włoskie miasto San Remo.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *