Koncert projektu „Nowe Sytuacje” w Trójce

W sobotę 13 grudnia 2014 roku w Studiu Koncertowym im. Agnieszki Osieckiej przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7 koncert niezwykłego zespołu „Nowe Sytuacje”. Aż czterech artystów spróbuje zastąpić Grzegorza Ciechowskiego. Będą to: Bartłomiej Gasiul, Piotr Rogucki, Jacek „Budyń” Szymkiewicz i Ryszard Tymon Tymański. Dołączą do ostatniego składu Republiki, by razem zagrać w całości jej debiutancką płytę „Nowe Sytuacje”. Transmisja na antenie Trójki.

Debiutancki album Republiki „Nowe Sytuacje” ukazał się w 1983 roku. Odniósł gigantyczny sukces i odcisnął wyraźne piętno na polskiej muzyce rockowej. Utwory takie jak „Arktyka”, „Śmierć w bikini”, „Halucynacje” czy „Znak równości” momentalnie stały się pokoleniowymi hymnami. Dzięki przemyślanemu, jednorodnemu wizerunkowi (słynne czarno-białe pasy), nowoczesnej i oryginalnej muzyce oraz orwellowskim tekstom Grzegorza Ciechowskiego, zespół zaistniał na wiele lat w świadomości odbiorców. Stworzona wówczas konwencja, łącząca ascetyczną formę wyrazu z przejmującymi tekstami do dziś elektryzuje.

„Nowe Sytuacje” to płyta kultowa. Kiedyś i dziś. Dla mnie jest to jeden z trzech najważniejszych albumów w historii polskiej muzyki rozrywkowej – obok „Korowodu” Marka Grechuty i pierwszej, tzw. „czarnej” płyty Brygady Kryzys – mówi Piotr Stelmach, dziennikarz muzyczny Trójki, a zarazem gospodarz sobotniego koncertu. – Republika tą płytą dokonała rzeczy rewolucyjnej – nagrała alternatywną, ambitną i nieoczywistą muzykę, a mimo to wkupiła się w masowe gusta słuchaczy. Warto przypomnieć, że kiedy „Nowe Sytuacje” ukazały się na rynku, to rozeszły się w nakładzie 300 tys. egzemplarzy – dodaje Piotr Stelmach.

Swoją debiutancką płytę byli muzycy zespołu Republika przypomnieli publiczności po raz pierwszy na corocznym koncercie poświęconym pamięci Grzegorza Ciechowskiego. Odbył się on w toruńskim klubie „Od Nowa” w grudniu 2013 roku. Na scenie ponownie stanęli: Sławek Ciesielski (perkusja), Zbyszek Krzywański (gitara) i Leszek Biolik (gitara basowa), dołączył do nich Bartłomiej Gasiul (fortepian), a jako wokaliści wystąpili: Piotr Rogucki, Tymon Tymański i Jacek „Budyń” Szymkiewicz, który zagrał również partie na flecie. W Trójce projekt ten zaprezentuje się w takim samym składzie. A płyta „Nowe Sytuacje” odtworzona zostanie utwór po utworze – w oryginalnych aranżacjach i w taki sposób, w jaki Republika grała je w latach 80.

Podczas koncertu w Studiu im. Agnieszki Osieckiej usłyszymy więc kolejno: „Nowe Sytuacje”, „System nerwowy”, „Prąd”, „Arktykę” i tak aż do zamykającej album piosenki „My lunatycy” – wyjaśnia Piotr Stelmach. – W podobny, chronologiczny sposób płyty grupy Joy Division odtwarza na żywo formacja Peter Hook And The Light – dodaje gitarzysta Zbyszek Krzywański.

On i pozostali muzycy przypominają, że koncert w Trójce, tak jak i pozostałe w ramach trasy koncertowej „Nowe Sytuacje”, nie są reaktywacją zespołu Republika, ale spotkaniem mającym zaprezentować i przypomnieć tę płytę szczególnie młodej publiczności, która Republikę pamięta jedynie z piosenek takich, jak „Mamona” czy „Odchodząc”, a nie z występów na scenie.

Koncert „Nowe Sytuacje” będzie transmitowany na antenie Trójki w sobotę, 13 grudnia 2014 roku o godzinie 16:05.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *