Konkurs Chopinowski na antenach Polskiego Radia

1 października 2015 roku w Warszawie rozpocznie się 17. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Polskie Radio od pierwszego Konkursu Chopinowskiego trwale wpisuje się w jego historię. Radiowe mikrofony towarzyszą Konkursowi od 1927 roku, Polskie Radio nieprzerwanie rejestruje konkursowe wykonania, współwydaje je także na płytach. Tradycyjnie funduje też nagrody za najlepsze wykonanie mazurków Fryderyka Chopina. Dzięki współpracy z Europejską Unią Nadawców (EBU) Konkurs Chopinowski dociera do milionów słuchaczy na całym świecie. Tegoroczny Konkurs zbiega się w czasie z jubileuszem 90-lecia Polskiego Radia. Z tej okazji wszystkie programy zaplanowały specjalne audycje związane z Konkursem Chopinowskim, a na czas jego trwania Polskie Radio uruchomiło cyfrowe Radio Chopin, którego można słuchać od 28 września. Program 2 jest współorganizatorem Konkursu Chopinowskiego, a Polskie Radio jego partnerem medialnym.

Dwójka

Program 2 wprowadza w październiku specjalną ramówkę, której najważniejszym akcentem muzycznym są transmisje wszystkich etapów Konkursu Chopinowskiego. Przez cały rok dziennikarze muzyczni Dwójki przygotowywali słuchaczy do tego wydarzenia. Proponowali wybór najciekawszych koncertów i najwybitniejszych interpretacji chopinowskich, przypominali wydarzenia i sylwetki artystów, poddawali ocenie wykonania muzyki Chopina z różnych lat. Nadal są i będą przedstawiani jurorzy tegorocznego Konkursu oraz uczestnicy zmagań konkursowych. We współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym radiowa Dwójka przedstawia dokumentalny cykl pt. „Po pierwsze Chopin: Portrety jurorów Konkursu Chopinowskiego”. Przez cały rok nadaje też specjalne wydania „Płytowego Trybunału Dwójki”, którego goście wybierają najlepsze chopinowskie interpretacje laureatów Konkursu. W audycji „Duża Czarna” prezentowane są chopinowskie „białe kruki” z płytowego archiwum Jana Webera. Nagrań najciekawszych bohaterów Konkursu można też słuchać w Dwójce w audycjach „Chopin osobisty” oraz w „Wieczorze Chopinowskim”.

Program 2 zaprasza na transmisje wydarzeń. W czwartek 1 października o godzinie 20:00 na antenie Dwójki pierwszy koncert inauguracyjny z udziałem Marthy Argerich, Nelsona Goernera i Orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka. 2 października o godzinie 18:00 będzie można wysłuchać drugiego koncertu inauguracyjnego, podczas którego wystąpi Garrick Ohlsson z udziałem Chóru i Orkiestry Filharmonii Narodowej pod batutą Wojciecha Rajskiego.

Dwójka będzie transmitować także trzy etapy przesłuchań: pierwszy etap – 3-7 października, drugi etap – 9-12 października, trzeci etap – 14-16 października. Pianistów we wszystkich etapach będzie można usłyszeć w dwóch sesjach dziennie – sesji porannej w godzinach 10:00-14:00 oraz popołudniowej w godzinach 17:00-21:30. W rocznicę śmierci Chopina, 17 października o godzinie 20:00 Program 2 zaprasza na tradycyjną transmisję z Bazyliki Św. Krzyża w Warszawie, w dniach 18-20 października na przesłuchania finałowe 10 najlepszych pianistów – w godzinach 18:00-21:00, a 21 października o godzinie 19:00 na koncert laureatów. Po przesłuchaniach konkursowych będzie można także wysłuchać podsumowania dnia z udziałem znawców sztuki pianistycznej, zarówno dziennikarzy Programu 2, recenzentów i krytyków muzycznych, jak i samych pianistów oraz rozmów z uczestnikami, ich pedagogami i publicznością.

Święto muzyki Fryderyka Chopina jest mobilizacją wszystkich sił dziennikarzy Programu 2 oraz reżyserów dźwięku i ekip technicznych Polskiego Radia, zapewniających wysoką jakość dźwięku we wszystkich transmisjach.

Efektem zaangażowania Dwójki w Konkurs Chopinowski są również planowane koncerty jego laureatów z orkiestrami Polskiego Radia: Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Polską Orkiestrą Radiową. Niedawny występ jednego ze zwycięzców z 1995 roku, Francuza Philippe’a Giusiano, uświetnił uroczystą galę z okazji 90-lecia Polskiego Radia w Operze Narodowej.

Na czas trwania Konkursu Chopinowskiego Polskie Radio uruchomiło cyfrowe Radio Chopin, którego można słuchać przez całą dobę już od 28 września. W programie znajdą się m.in. retransmisje wszystkich przesłuchań konkursowych, portrety jurorów i uczestników Konkursu. Wszystko będzie opatrzone fachowym komentarzem dziennikarzy Programu 2. Autorskie audycje poprowadzą dziennikarze Dwójki m.in. Jacek Hawryluk („Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki – Chopin przed Konkursem”), Róża Światczyńska („Chopin osobisty”), Przemysław Psikuta („Duża czarna – Chopin z archiwum Jana Webera”), a Agata Kwiecińska przybliży losy serca Chopina. Ponadto Adam Rozlach z radiowej Jedynki zaprasza na „Koncert Chopinowski”. Radia Chopin można słuchać w cyfrowych radioodbiornikach T-DAB+ oraz na stronie internetowej polskieradio.pl.

Jedynka

Konkurs Chopinowski na antenie Pierwszego Programu Polskiego Radia to nie tylko bieżące informacje w pasmach publicystycznych. Relacje z przesłuchań konkursowych ukazywać się będą w magazynie „Muzyczna Jedynka” (codziennie około godziny 14:30 – podsumowania przesłuchań sesji południowej) oraz w audycji „Muzyka nocą” o godzinie 0:07 (podsumowania przesłuchań sesji wieczornej). Niedzielna audycja „Koncertowa Jedynka” (godzina 23:10), w trakcie Konkursu przybierze postać „Koncertu Chopinowskiego”. Autor audycji Adam Rozlach streści przebieg poszczególnych etapów (4, 11, 18 i 25 października).

Trójka

Program 3 poświęci Konkursowi Chopinowskiemu sporo miejsca na antenie. Informacje o zmaganiach pianistów znajdą się nie tylko w serwisach, ale również m.in. w audycjach: „Trzy wymiary gitary” Piotra Barona (poniedziałek-czwartek, godzina 13:05), „Radiowym Domu Kultury” (sobota, godzina 12:05) oraz wszystkich październikowych wydaniach „Muzycznych rozmów” Agnieszki Trzeciakiewicz (niedziela, godziny 6:00-7:00). W dniu otwarcia i zamknięcia Konkursu (1 i 23 października) w przedpołudniowych i popołudniowych blokach „Zapraszamy do Trójki” (godziny 9:00-12:00 i 16:00-19:00) będzie można posłuchać rozmów ze specjalnymi gośćmi – pianistami, jurorami i muzykologami. Tematem Konkursu zajmą się również w „Klubach Trójki” Dariusz Bugalski i Jerzy Sosnowski (7 i 22 października, godzina 21:05).

Czwórka

Radiowa Czwórka będzie na bieżąco śledzić wydarzenia Konkursu Chopinowskiego. Poza zapowiedziami w serwisach i programach kulturalnych – audycje „Stacja Kultura” (poniedziałek-czwartek, godzina 10:05; piątek, godzina 13:00), „Tędy po trendy” (sobota i niedziela, godzina 10:00) na antenie pojawią się informacje na temat nowych technologii wykorzystywanych już podczas eliminacji. Program będzie także zachęcać słuchaczy do udziału w akcji #chopinbezgranic. Na antenie pojawią się wywiady z uczestnikami Konkursu, wolontariuszami współpracującymi przy wydarzeniu, a także publicznością. Radiowa Czwórka zaprezentuje w audycjach życie i twórczość kompozytora, jego pasje i inspiracje muzyczne. Reporterzy i korespondenci odwiedzą miasta, a w nich m.in. szkoły muzyczne. W przygotowanych na antenę dźwiękach Czwórka m.in. przyjrzy się fenomenowi popularności kompozytora współcześnie (jego portret w bluzie z kapturem wygląda jak wizerunek nowej ikony popkultury) oraz porozmawia z twórcami ciekawych spektakli teatralnych poświęconych Chopinowi. W audycji „Nawiedzeni” (1, 2, 7, 14 i 23 października, godzina 9:00) dziennikarze porozmawiają m.in. o tym, czy współczesne instrumenty różnią się znacznie od tych, na których grał Fryderyk Chopin, pojawi się także zagadka dotycząca kompozytora. Gościem programu „Strefa Prywatna” (godzina 20:00) będzie Rafał Blechacz – wybitny pianista, zwycięzca XV Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Ponadto w wydaniu poniedziałkowym tej audycji, Czwórka przybliży miłosne fascynacje Fryderyka Chopina, a konkretnie kobiety, które odegrały znaczną rolę w życiu wybitnego polskiego kompozytora.

Polskie Radio dla Zagranicy

Polskie Radio dla Zagranicy relacjonować będzie w pięciu językach: angielskim, białoruskim, polskim, rosyjskim i ukraińskim przebieg kolejnych etapów Konkursu, przedstawiać sylwetki uczestników oraz opinie krytyków muzycznych i komentatorów Konkursu. W magazynach kulturalnych przypomni zagranicznym słuchaczom postać Fryderyka Chopina, jego twórczość i miejsce w światowym dziedzictwie kulturalnym. Specjalny cykl audycji poświęcony będzie historii Konkursów Chopinowskich i przypomnieniu ich laureatów.

Polskie Radio 24

Nadające cyfrowo Polskie Radio 24 zrelacjonuje wszystkie etapy przesłuchań konkursowych oraz zaprezentuje sylwetki uczestników. Stacja przypomni także historię Konkursu. Ponadto w programie znajdą się wypowiedzi i opinie ekspertów oraz rozmowy z artystami i informacje o laureatach.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *