Konkurs Wiolonczelowy im. Lutosławskiego na antenie radiowej Dwójki

We wtorek 30 stycznia rozpoczyna się w Warszawie XI Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Radiowa Dwójka, partner wydarzenia, będzie na swojej antenie obszernie relacjonować i komentować przesłuchania uczestników konkursu. Nie zabraknie również transmisji uroczystego koncertu inauguracyjnego, który odbędzie się w poniedziałek 29 stycznia w Filharmonii Narodowej. Początek o godz. 19.00.

Na antenie Programu 2 Polskiego Radia szeroko zaprezentowane zostaną przesłuchania trzeciego, ostatniego etapu konkursu (8-9 lutego, od godz. 18.00) oraz finałowy koncert laureatów z Filharmonii Narodowej w Warszawie (10 lutego, od godz. 18.00). Ponadto Dwójka zaplanowała relacje z wybranych przesłuchań w trakcie I oraz II etapu – w pasmach: porannym, popołudniowym i wieczornym. Dzięki temu miłośnicy twórczości Lutosławskiego (ale nie tylko – w programie znalazły się kompozycje Krzysztofa Pendereckiego, Witolda Szalonka, Jerzego Bauera, Marty Ptaszyńskiej czy Pawła Szymańskiego oraz Jana Sebastiana Bacha, Józefa Haydna, Luigiego Bocherriniego, Ludwiga van Beethovena i Fryderyka Chopina), będą mogli posłuchać występów uczestników w takich audycjach, jak: „Poranek Dwójki”, „Filharmonia Dwójki” czy „Wybieram Dwójkę”.

Z kolei podsumowanie kolejnych etapów znajdzie się w specjalnych relacjach: 4 i 6 lutego w godz. 21.00-22.00, a omówienie finałów i wyniki konkursu – 10 lutego w „Poranku Dwójki” (godz. 7.00). Nie zabraknie również rozmów z laureatami, jurorami oraz obserwatorami festiwalu.

Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie jest pierwszym i jak dotąd jedynym konkursem w Polsce, w którego programie znajdują się wszystkie wiolonczelowe kompozycje Witolda Lutosławskiego. Historia Konkursu sięga 1997 roku, a jego celem jest umożliwienie młodym artystom (kiedyś do 24, a od tej edycji do 28 roku życia) zaprezentowania się przed wybitnymi, polskimi i zagranicznymi wiolonczelistami i pedagogami, przygotowanie uczestników do udziału w największych konkursach wiolonczelowych na świecie oraz promocja muzyki polskiej, w szczególności twórczości Lutosławskiego. W tym roku zgłoszenia nadesłało w sumie 67 muzyków z 23 krajów, w tym 17 Polaków. Jury zakwalifikowało do konkursowych przesłuchań 47 uczestników.

Program 2 Polskiego Radia jest wieloletnim Partnerem wydarzenia.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *