„Kontrolowana katastrofa” w TTV

We wtorek, 9 kwietnia, na antenie TTV premiera „Kontrolowanej katastrofy”. Na potrzeby tego dokumentu producenci rozbili samolot. Celem eksperymentu było zrekonstruowanie wypadku w którym mogą przeżyć pasażerowie. „Kontrolowana katastrofa” bez emocji, w metodyczny, naukowy sposób wyjaśni, co się dzieje w środku samolotu w momencie zderzenia z ziemią.

Na niezaludnionej pustyni, celowo zostaje rozbity Boeing 727. Zaawansowane manekiny testowe, skomplikowane urządzenia pomiarowe i szereg kamer umieszczonych na pokładzie samolotu, pokażą, jak w czasie wypadku zachowuje się ludzki organizm. Twórcy filmu starają się odpowiedzieć na pytanie, czy nasze nawyki i zachowania mogą uchronić nas przed śmiercią w groźnym zderzeniu. Każda kamera i najdrobniejszy mechanizm zostały umieszczone na pokładzie samolotu z konkretnym przeznaczeniem, by uchwycić wydarzenia w kabinie pasażerskiej.

Do udziału w eksperymencie zaproszono elitę lotnictwa. Piloci, personel pokładowy, technicy szczegółowo omawiają każdy aspekt wypadku. Specjaliści przestudiowali wpływ różnych sił działających w czasie zderzenia z ziemią na ciało człowieka, zachowanie materiałów użytych do budowy maszyny zarówno w kabinie dla pasażerów, luku bagażowym jak i kabinie pilota.

Co dzieje się z ludzkim ciałem w momencie zderzenia z ziemią? W jakim kierunku powinna się rozwijać technologia „czarnych skrzynek”? Odpowiedź na te pytania w „Kontrolowanej katastrofie” 9 kwietnia o 20:00. Powtórka w czwartek, 11 kwietnia, o 22:05.

Źródło: TVN

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *