„Kordian” Juliusza Słowackiego – premiera Teatru Telewizji w TVP1

W poniedziałek, 14 listopada o godz. 21.00 Teatr Telewizji zaprasza na premierę spektaklu „Kordian” w reżyserii Zbigniewa Lesienia. Realizacja telewizyjna dramatu Juliusza Słowackiego została przygotowana z okazji obchodzonego właśnie Roku Romantyzmu Polskiego.

Sprawdź godziny emisji spektaklu „Kordian” w PROGRAMIE TV

Inscenizacja Zbigniewa Lesienia jest próbą zrozumienia bohatera romantycznego, który zmaga się z wrogim światem. Spektakl rozpoczyna się tragiczną sceną egzekucji tytułowego bohatera, a potem uczestniczymy w niemal kryminalnym dochodzeniu, mającym przynieść odpowiedź na pytanie – co doprowadziło Kordiana na Plac Marsowy, miejsce jego śmierci. Widzimy „sceny z przeszłości” – jego nastoletnie niepokoje, miłostki, europejskie podróże, pobyt w szwajcarskiej klinice psychiatrycznej oraz sceny z jego działalności spiskowej. Okazuje się, że przyczyną niepowodzenia Kordiana był jego skrajny indywidualizm i romantyczne wyobcowanie.

Sprawdź ofertę kanału TVP1 w PROGRAMIE TV

Filmowa konwencja spektaklu, zrealizowanego w naturalnych wnętrzach i plenerach, powoduje, że ten trudny dramat napisany wierszem w 1833 roku staje się bardziej przystępny dla współczesnego widza.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *