„Korea Północna według Michaela Palina” na kanale National Geographic

Historyczne spotkanie przywódców Korei Północnej i Południowej, Kim Dzong Una i Moon Jae-ina, było wydarzeniem komentowanym na całym świecie. Michael Palin – jeden z członków legendarnej grupy Monthy Pythona – miał okazję przyjrzeć się, jak odebrano je w Korei Północnej, bo właśnie wtedy przygotowywał program o tym tajemniczym i mało poznanym kraju. Mając dostęp do rzadko odwiedzanych przez turystów miejsc, podróżnik spotkał przedstawicieli różnych środowisk i wziął udział w lokalnych wydarzeniach, które mało kto miał okazję zobaczyć.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału National Geographic

Czy może istnieć kraj owiany większą tajemnicą niż Korea Północna? To brutalna dyktatura, zdaniem wielu zdecydowana na wojnę nuklearną, dystopijna kraina parad wojskowych, represji i barbarzyńskich obozów jenieckich. Michael Palin, jeden z członków legendarnej grupy satyrycznej Monthy Pythona, dostał bezprecedensową możliwość wyjścia poza politykę i odwiedzenia kraju, który dwadzieścia pięć milionów ludzi nazywa domem. Przemierzył 2000 km przez – odcięty od świata przez 70 lat – kraj kolorowych miasteczek i niesamowitych krajobrazów.

Jak przyznaje Palin, to podróż inna od jakiekolwiek, którą odbył wcześniej. Każdy jego krok był kontrolowany przez władze, dlatego pokazanie prawdziwej, ludzkiej twarzy Korei było wyjątkowo trudne.Tymczasem to bardzo ciekawe oblicze, ponieważ mieszkańcy Korei Północnej żyją przecież nie tylko polityką. To tu mieszkają, pracują, uczą się, bawią i wychowują swoje dzieci.

Podróżnik już od momentu przekroczenia granicy czuje, że jest w miejscu innym niż wszystkie. W porównaniu z Chinami, z których przyjechał tu pociągiem, ma wrażenie, że cofnął się w czasie. Pierwszym przystankiem jest stolica kraju, Pjongjang. W zniszczonym podczas wojny koreańskiej mieście znajduje się wiele pomników Kim Ir Sena i Kim Dzong Ila. Kult zmarłych przywódców jest żywy, o czym Michael może się przekonać, odwiedzając studio artystyczne Mansudae, gdzie sztuka łączy się z propagandą. Podróżnik odkrywa, że w Korei Północnej nie ma reklam – nie sprzedaje się dóbr, a jedynie idee.

Z kolei podczas wizyty na południu kraju Michael Palin spotka oficera, który oprowadzi go po strefie zdemilitaryzowanej. To okazja do omówienia napiętych relacji z USA i poruszenia kwestii koreańskiego arsenału nuklearnego. Michael spędzi też dzień w gospodarstwie rolnym, by poznać realia życia w państwie, w którym braki w zaopatrzeniu są codziennością. Odwiedza też piękny region Gór Diamentowych oraz położony na północy wygasły wulkan Pektu-san.

Podróżnik podczas prac nad dokumentem musiał bardzo ostrożnie dobierać słowa, by nie wpaść w kłopoty i nie skrzywdzić tych, z którymi spotkał się podczas zwiedzania Korei. Przekonał się, że w kraju brutalnego reżimu żyją ludzie, którzy mają piękne marzenia i nadspodziewaną wiedzę o świecie. Czego jeszcze dowiedział się o nich Palin? Jak czuł się w kraju, gdzie każdy jego krok śledziło sześciu urzędników?

Korea Północna według Michaela Palina – premiery w niedziele od 9 grudnia o godz. 22:00 na kanale National Geographic.

Źródło: FOX Networks Group

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *