„Kosmiczne pikniki” z TVP Nauka

Już od 12 sierpnia rozpocznie się cykl „Kosmicznych pikników” z TVP Nauka, realizowanych wspólnie z Ministerstwem Edukacji i Nauki, z których relacje „na żywo” będzie można śledzić w kolejne weekendy sierpnia, na antenie TVP Nauka. 12 sierpnia w ciągu dnia będziemy podróżować po miniaturze Układu Słonecznego, brać udział w budowaniu modeli rakiet czy warsztatach artystycznych „Niebo Kopernika”, a wieczorem oglądać Perseidy, czyli meteory widoczne na pięknym rozgwieżdżonym niebie Kopernika. Transmisja na antenie z „Nocy Perseidów” rozpocznie się o godz. 21.00.

Sprawdź godziny transmisji „Nocy Perseidów” w PROGRAMIE TV

Transmisje z wydarzeń na pikniku TVP Nauka 12 sierpnia relacjonować będą na żywo Marta Kielczyk i dyrektor TVP Nauka Robert Szaj o godz. 13:10, 16:05 oraz o godz. 19:05. Dla widzów wspólnie z prof. Mariuszem Figurskim, Dyrektorem Centrum Modelowania Meteorologicznego Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotujemy specjalną numeryczną prognozę pogody, dzięki której bez trudu będziemy mogli wskazać miejsca w Polsce, w których po zachodzie Słońca najlepiej śledzić Perseidy.

O godz. 21:00 dyrektor TVP Nauka Robert Szaj zaprosi widzów do wspólnego obserwowania „spadających gwiazd”. – Spadające gwiazdy to potoczna nazwa meteorów. Meteor to zjawisko świetlne w ziemskiej atmosferze, towarzyszące przelotowi w niej różnego rodzaju niewielkich okruchów kosmicznej materii, które w przypadku Perseidów są najczęściej wielkości ziarenka piasku.. Gdy wejdzie on w atmosferę ziemską, w wyniku tarcia z jej atomami rozgrzewa się i spala. A my widzimy przez krótką chwilę ślad po tym zjawisku w postaci błysku na ciemnym niebie – mówi Robert Szaj, dyrektor TVP Nauka, pomysłodawca odbywającej się od lat „Nocy Perseidów”, który wraz z ekspertami objaśni widzom pasjonujące zjawiska, które obserwować można w sierpniowe noce.

Prof. Andrzej Niedzielski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, odkrywca planet poza Układem Słonecznym przybliży widzom nierozwikłane zagadki odległych planet krążących wokół innych gwiazd i pasjonujące wyzwania czekające na naukowców badających Kosmos, Magdalena Pilska-Piotrowska z Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Olsztynie zaprezentuje meteoryty, które dotarły na Ziemię z różnych części naszego Układu Słonecznego. O najnowszych odkryciach naukowych i projektach eksploracji Wszechświata, w które zaangażowani są Polacy, opowie prof. dr hab. Maciej Mikołajewski oraz profesor Grzegorz Wrochna, Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.

W roku Mikołaja Kopernika w kosmicznym studiu zagości także Michał Juszczakiewicz – znawca życia Mikołaja Kopernika, który zaprezentuje nieznane powszechnie fakty z życia astronoma.

„Noc Perseidów” to wyjątkowe wydarzenie nie tylko dla miłośników astronomii. Co roku na nocnym niebie możemy obserwować ten rój meteorów, który powstał w wyniku rozpadu jądra komety Swift- Tuttle. Perseidy należą do najbardziej znanych meteorowych rojów. Możemy je obserwować zazwyczaj od połowy lipca aż do końca sierpnia. Największa aktywność Perseidów przypada między 9 a 14 sierpnia. To właśnie wtedy warto spojrzeć na nocne rozgwieżdżone niebo.

Sprawdź ofertę kanału TVP Nauka w PROGRAMIE TV

19 sierpnia TVP Nauka zaprosi widzów do Puław na wydarzenie „Odyseja kosmiczna”, gdzie m.in. będzie można zobaczyć Laboratorium Przyszłości czy łaziki marsjańskie, a 27 sierpnia do Niepołomic na piknik „W kręgu Słońca” przybliżający uczestnikom tajniki centralnej gwiazdy naszego układu planetarnego, dzięki słonecznym teleskopom będzie można na żywo obserwować zjawiska zachodzące na Słońcu.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *