Król komedii w sierpniu w Kino Polska

Tadeusz Chmielewski to obok Stanisława Barei najbardziej ukochany przez polskich widzów twórca komedii. W sierpniu 2015 roku Kino Polska przypomni jego kultowe filmy. Ale to nie wszystkie propozycje przygotowane na drugą połowę wakacji.

Podczas nadchodzącej jubileuszowej edycji Festiwalu Filmowego w Gdyni nagrodę Platynowych Lwów za całokształt twórczości otrzyma Tadeusz Chmielewski, reżyser i scenarzysta nieśmiertelnych polskich komedii (choćby „Jak rozpętałem drugą wojnę światową”). Kino Polska już w sierpniu przyłączy się do fetowania tego wybitnego twórcy. Na antenie będzie więc można zobaczyć:

„Ewa chce spać” (sobota, 1 sierpnia, godzina 11:10) – reżyserski debiut Chmielewskiego i jednocześnie aktorski Barbary Kwiatkowskiej-Sass. Komedia, w której zagubionej w obcym mieście dziewczynie pomaga sympatyczny milicjant (Stanisław Mikulski na kilka lat przed tym, jak stał się Klossem).
„Gdzie jest generał…” (sobota, 8 sierpnia, godzina 13:10) – czyli wojenna komedia romantyczna. Jerzy Turek i Elżbieta Czyżewska spotykają się w ostatnich tygodniach wojny w opuszczonym zamku gdzieś na frontowych peryferiach, a ewentualny romans komplikowany jest przez obecność ukrywającego się niemieckiego generała.
„Pieczone gołąbki” (sobota, 8 sierpnia, godzina 11:15) – rozmarzony i wiecznie niewyspany (bo mieszka tuż obok przejazdu kolejowego) poeta (Krzysztof Litwin) dostaje za zadanie uzdrowić sytuację w najgorszej brygadzie miejskich wodociągów. Codzienne absurdy PRL, marzenia o własnym mieszkaniu i nieoczekiwane zakochanie w pięknej Kasi (Magdalena Zawadzka) – ten film ciągle ogląda się z wielką przyjemnością.

O Tadeuszu Chmielewskim opowie także inna legenda: Stanisław Janicki w dwuodcinkowym wydaniu swojego „Kalejdoskopu Polskiego Filmu”.

Ale sierpień w Kino Polska to nie tylko komedie. „Wściekły kojot, dwa razy skazany przez mafię na śmierć” – nie, nie chodzi tu o Brudnego Harry’ego. Ale nasz bohater, Paul Kopiński (Piotr Fronczewski), jest równie wielkim twardzielem. Ten nowojorski policjant polskiego pochodzenia wraca do kraju, by wraz z porucznikiem Borewiczem rozbić międzynarodowy gang handlarzy narkotyków. „Zamknąć za sobą drzwi” (wtorek, 4 sierpnia, godzina 20:00) to pełnometrażowy odcinek piątej serii kultowego „07 zgłoś się”, a twórcy zadbali, by atrakcje także były co najmniej pełnometrażowe. Są pościgi po niemieckich autostradach, bomby, helikoptery, twarde rozmowy w barach, porwane samoloty – i oczywiście wieczne romanse Borewicza.

Prawdziwy przebój czeka też widzów w kolejnej odsłonie cyklu „100 lat miłości”. Tym razem będzie to cyfrowo odrestaurowana komedia muzyczna „Ada, to nie wypada!” ze śpiewającymi i zakochującymi się w sobie Lodą Niemirzanką i Aleksandrem Żabczyńskim. Równoprawnymi bohaterami są tutaj piosenki – wystarczy wymienić szlagier tytułowy czy romantyczne tango „Nie kochać w taką noc to grzech”.

Oprócz tego w lipcu w Kino Polska można będzie zobaczyć również między innymi mocne „Jestem Twój” z Romą Gąsiorowską, „Tydzień z życia mężczyzny” Jerzego Stuhra, sensacyjny „Wściekły” z Bronisławem Cieślakiem tym razem nie jako porucznikiem Borewiczem, tylko niejakim kapitanem Zawadą, erotyczny thriller „Pod powierzchnią” i „Milioner” z rolą Janusza Gajosa.

Źródło: Kino Polska TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *