Kromer Festival w radiowej Dwójce

Biecz, nazywany małym Krakowem, stanie się sceną nowego festiwalu muzyki dawnej. 13 sierpnia 2015 roku ruszy Kromer Festival – nawiązujący do postaci wybitnego bieczanina Marcina Kromera. Program 2 Polskiego Radia, współorganizator wydarzenia, zaprasza na transmisje koncertów.

Do udziału w pierwszej edycji Kromer Festival organizatorzy zaprosili tuzów wykonawstwa historycznego. Każdy z czterech festiwalowych dni zostanie poświęcony jednej epoce w historii muzyki od średniowiecza po klasycyzm. Wydarzenie zbudowane wokół postaci bpa Marcina Kromera będzie szczególnie eksponować koncerty z repertuarem doby renesansu, a więc czasów działalności tego wybitnego duchownego i humanisty.

Wśród gości festiwalu znalazł się Ensemble Peregrina – zespół założony w 1997 roku w Bazylei, kierowany przez polską wokalistkę i muzykologa Agnieszkę Budzińską-Bennett. Już 13 sierpnia o godzinie 19:00 słuchaczy radiowej Dwójki ucieszy z pewnością koncert prezentujący muzykę z początków państwa polskiego Sacer Nidus w interpretacji szwajcarskiego zespołu wokalnego.

Następnego dnia, 14 sierpnia o godzinie 21:00, na antenie Programu 2 wystąpi Capella Cracoviensis pod kierunkiem Jana Tomasza Adamusa, która wykona Lagrime di San Pietro Orlanda di Lasso. Capella Cracoviensis to polski zespół specjalizujący się w stylowym wykonawstwie muzyki dawnej. Realizuje ambitne projekty w sposób bezkompromisowy i na najwyższym poziomie artystycznym, współpracując z wybitnymi muzykami o podobnej wrażliwości i porównywalnej odwadze. Obok działalności koncertowej CC bada terytoria barokowej i klasycystycznej opery, z powodzeniem realizując w Polsce ich sceniczne wersje, m.in. „Amadigi” Haendla, „Wesele Figara” i „Don Giovanni” Mozarta. Capella Cracoviensis to zarówno zespół instrumentalny, jak i wokalny.

Organizatorami festiwalu są Capella Cracoviensis i Miasto Biecz, a współorganizatorami Program 2 Polskiego Radia oraz Narodowy Instytut Audiowizualny.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *