KRRiT przyjęła rekomendacje dla nadawców i producentów odbiorników DAB+

KRRiT 10 czerwca 2014 roku przyjęła rekomendacje dla nadawców i producentów odbiorników radiofonii cyfrowej. Dokument „Minimalne wymagania techniczne i eksploatacyjne dla odbiornika radiofonii cyfrowej DAB+ przeznaczonego dla Polski” opisuje podstawowe parametry i wymagania dla odbiornika radiowego przeznaczonego do odbioru usług radiofonii cyfrowej.

Wymagania dotyczą odbiorników stanowiących urządzenia samodzielne jak i będące częścią urządzenia wielofunkcyjnego (np. radiobudzik, radioodtwarzacz, smartfon), stacjonarnych, przenośnych i samochodowych. Zostały one oparte w całości o normy i specyfikacje europejskie wydane przez Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych (ETSI).

Odbiornik standardowy, służący do odbioru radia cyfrowego w systemie DAB+ musi być wyposażony w wyświetlacz alfanumeryczny, natomiast odbiornik multimedialny jest przeznaczony do odbioru programów radiofonicznych i strumienia danych i musi być wyposażony w kolorowy wyświetlacz o rozdzielczości co najmniej 320X240 pikseli i rozdzielczości koloru co najmniej 8 bitów.

Zgodnie z rekomendacjami KRRiT odbiornik cyfrowy DAB+ powinien umożliwiać przede wszystkim odbiór programów radiofonicznych niekodowanych, komunikatów tekstowych (m.in. nazwa stacji, tytuł audycji), informacji drogowych (zalecane dla odbiorników samochodowych), Systemu Wczesnego Ostrzegania oraz odbioru profilu podstawowego Elektronicznego Przewodnika po Programach.

Rekomendacje zawarte w dokumencie „Minimalne wymagania techniczne i eksploatacyjne dla odbiornika radiofonii cyfrowej DAB+ przeznaczonego dla Polski” uwzględniają również ważne dla odbiorcy polskiego parametry wyświetlacza uwzględniające polskie znaki językowe.

Samochodowy odbiornik cyfrowy DAB+ powinien zapewniać automatyczną ciągłość odbioru wybranej usługi (automatyczne dostrajanie) oraz automatyczne przełączanie na odbiór analogowy i odwrotnie.

Do zaprzestania emisji analogowych w Polsce odbiornik cyfrowy DAB+ powinien odbierać również sygnały radiofonii UKF FM.

Radia przystosowane do odbioru sygnału cyfrowej transmisji DAB+ zapewniają czysty dźwięk i doskonały odbiór nawet w ruchu, bez zakłóceń czy zanikania słuchanej audycji. Odbiorniki są przystosowane także do prezentowania dodatkowych usług multimedialnych, nawet przeglądu całych stron internetowych czy serwisów typu teletekst.

Cyfryzacja radiofonii jest procesem, który toczy się od kilkunastu lat w Europie. W Polsce w technologii DAB+ od 1 października 2013 roku nadawane są programy Polskiego Radia: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, PR 24, Radio Rytm oraz Radio dla Zagranicy.

Na świecie istnieje kilka standardów radiofonii cyfrowej, która w przyszłości zastąpi radiofonię analogową we wszystkich pasmach częstotliwości radiodyfuzyjnych. Jedynym standardem nadającym się do natychmiastowego wdrożenia jest DAB, którego nowa wersja DAB+ została zestandaryzowana w lutym 2007 roku.

Standard DAB+ jest systemem sprawdzonym i ustabilizowanym, który stale się rozwija, szczególnie w sferze nowych aplikacji mobilnych. Został zarekomendowany przez Europejska Unię Nadawców EBU jako rozwiązanie, które na zastąpić w przyszłości radiofonię analogową FM w Europie.

Uzupełnieniem radiofonii cyfrowej jest radio hybrydowe. Podstawowym kanałem przekazu treści w tym przypadku jest radiofonia naziemna DAB+, a dodatkowe treści przesyłane są za pośrednictwem internetu. Połączenie z siecią umożliwia m.in. aktywne uczestnictwo odbiorców w tworzeniu programu radiowego.

Minimalne wymagania techniczne i eksploatacyjne dla odbiornika radiofonii cyfrowej DAB+ przeznaczonego dla Polski

Źródło: Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *