Krzesimir Dębski gościem audycji „Cogito Ergo…” w Trójce

W niedzielę, 23 października 2016 roku, Program 3 Polskiego Radia zaprasza na drugie spotkanie z nowego cyklu „Cogito Ergo…”. Tym razem gościem Macieja Pawlickiego będzie Krzesimir Dębski – kompozytor muzyki współczesnej, filmowej i rozrywkowej, skrzypek jazzowy i dyrygent. Początek audycji o godzinie 21:05.

Krzesimir Dębski ma na koncie kilkaset utworów z zakresu: muzyki orkiestrowej, kompozycji na instrumenty solowe i orkiestrę, kompozycji wokalno-instrumentalnych, aranżacji dźwiękowych dla teatru i baletu, a przede wszystkim muzyki do filmów i seriali. Piosenki napisane przez niego można usłyszeć w wykonaniu takich artystów, jak m.in.: Krzysztof Antkowiak, Artur Gadowski, Edyta Górniak, Anna Jurksztowicz, Kayah, Beata Kozidrak, Grażyna Łobaszewska, Ryszard Rynkowski, Stanisław Sojka, Zdzisława Sośnicka, Mieczysław Szcześniak, Natasza Urbańska i Borys Szyc. Jest również liderem zespołu jazzowego String Connection i współpracował z autorem tekstów piosenek Jackiem Cyganem, który napisał słowa do – chyba najsłynniejszego dzieła Krzesimira Dębskiego – czyli „Dumki na dwa serca” z filmu „Ogniem i mieczem” w wykonaniu Edyty Górniak i Mieczysława Szcześniaka.

Rozmowę z Krzesimirem Dębskim poprowadzi Maciej Pawlicki – producent telewizyjny i filmowy, reżyser, scenarzysta, publicysta i dziennikarz, od niedawna współpracownik Programu 3 Polskiego Radia. Tematem głównym będzie oczywiście twórczość kompozytorska bohatera, ale nie zabraknie też odniesień do niezwykle burzliwej historii jego rodziny – pochodzącej z Wołynia i tragicznie naznaczonej przez los.

W trakcie audycji usłyszymy również utwory zaśpiewane w Studiu Muzycznym im. Agnieszki Osieckiej przez Annę Jurksztowicz – żonę artysty.

To już drugie spotkanie w ramach autorskiego, emitowanego raz w miesiącu cyklu Macieja Pawlickiego „Cogito ergo…” – pogłębionych, pełnych refleksji rozmów z autorytetami ze świata m.in. kultury i nauki na temat spraw najważniejszych, ale też otaczającej nas codzienności. Poprzednio gościem dziennikarza był poeta Jan Polkowski.

Początek audycji w niedzielę, 23 października o godzinie 21:05.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *