Kultowa seria filmowa „Obcy” w Stopklatce TV

Stopklatka TV zaprasza na legendarną serię filmów, która zmieniła oblicze światowego kina. Stacja premierowo zaprezentuje cztery części kultowej produkcji „Obcy”. Pierwszą: „Obcy – 8. pasażer Nostromo” zobaczyć będzie można już 16 grudnia o 20:00, a w kolejne soboty : „Obcy – decydujące starcie”, „Obcy 3” oraz „Obcy: Przebudzenie”.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału Stopklatka TV

Tytułowy Obcy to pozaziemskia forma życia, stanowiąca śmiertelne zagrożenie dla ludzkości. Przedstawiciela gatunku zaprojektował na potrzeby filmu szwajcarski malarz H. R. Giger w 1979 roku. Horrory science fiction z udziałem Obcego szybko zyskały miano kultowych. Jego popularność przeszła najśmielsze oczekiwania twórców i do dziś uważany jest za jednego z najstraszniejszych potworów w historii kina. Od 16 grudnia, przez cztery kolejne soboty Obcy premierowo pojawi się na antenie Stopklatki TV. Widzowie będą mogli zobaczyć filmy: „Obcy – 8. pasażer Nostromo” Ridleya Scotta, „Obcy – decydujące starcie” Jamesa Camerona, „Obcy 3” Davida Finchera oraz „Obcy: Przebudzenie” Jeana-Pierre’a Jeuneta.

W pierwszej części, tj. „Obcy – 8. pasażer Nostromo” załoga tytułowego statku kosmicznego, licząca pięciu mężczyzn, dwie kobiety oraz jednego kota, odbiera tajemniczy sygnał, który pochodzi z pobliskiej planety o nazwie LV-426. Grupa decyduje się sprawdzić, od kogo pochodzi wiadomość, jednak w trakcie akcji zwiadowczej jedna osoba zostaje zaatakowana przez nieznaną formę życia. Wkrótce okazuje się, że statek został zaatakowany przez śmiercionośną istotę, mogącą zniszczyć cały gatunek ludzki.

We wszystkich czterech filmach o Obcym główną rolę zagrała Sigourney Weaver. Aktorka wcieliła się w Ellen Ripley, członkinię załogi statku kosmicznego, która toczy z tytułową istotą walkę na śmierć i życie. Nieznana jeszcze wtedy nikomu Weaver rywalizowała na castingu do filmu z młodą Meryl Streep. Rola ta napisana została dla mężczyzny, ale jeden z producentów wpadł na pomysł, żeby Ripley była kobietą. Dzięki temu, obraz zapoczątkował pierwszą amerykańską serię filmów science-fiction, w której główna rola należała do płci żeńskiej. Sama kreacja aktorska uczyniła natomiast z Sigourney Weaver gwiazdę na skalę światową. Aktorka w 1987 roku otrzymała za nią nominację do Oscara w kategorii najlepsza pierwszoplanowa rola żeńska (za film „Obcy – decydujące starcie”).

Dwie pierwsze części produkcji otrzymały Oscary za efekty specjalne, a 2002 roku Kongres USA uznał „Obcego – 8. pasażera Nostromo” za dziedzictwo kulturowe swojego kraju, które poddane zostało szczególnej ochronie. Choć od powstania pierwszej części Obcego minęło prawie 40 lat, filmy do dzisiaj cieszą się ogromnym zainteresowaniem. W Stopklatce TV będzie je można oglądać od 16 grudnia, przez cztery kolejne soboty o 20:00 (powtórki w niedziele, ok. godz. 22:00). Widzowie zobaczą je w bardzo dobrej jakości – po cyfrowej rekonstrukcji obrazu i dźwięku.

Źródło: Stopklatka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *