Kultowy program „Kosmos” powraca na antenę National Geographic

To świetna wiadomość dla wszystkich fanów nauki! Na ekrany powraca uwielbiana przez widzów, najpopularniejsza na świecie seria popularnonaukowa „Kosmos” z charyzmatycznym gospodarzem – Neilem deGrasse’em Tysonem. Znany jest on z tego, że nawet najbardziej skomplikowane zjawiska potrafi wyjaśnić w przystępny sposób. W najnowszej serii kultowego programu wyruszymy w niezwykłą podróż do światów, które zaginęły w mrokach przeszłości, i tych, które dopiero powstaną. Poprzedni sezon zgromadził na całym świecie ponad 135-milionową widownię.

Sprawdź ofertę kanału National Geographic w PROGRAMIE TV

To dzięki nam kosmos może dowiedzieć się czegoś o sobie – Carl Sagan, twórca pierwszej odsłony programu „Kosmos”.

W bezkresie czasu i przestrzeni istnieje nieskończona liczba niezbadanych światów i niepoznanych historii. W programie “Kosmos” wraz z Neilem deGrasse’em Tysonem poznamy badaczy, którzy odwagą dorównują mitycznym herosom. Odwiedzimy także nieznane miejsce, w którym mogło rozwinąć się życie na Ziemi, zaginione cywilizacje naszych przodków lub światy, w których być może będą żyć nasi dalecy potomkowie.

Najpopularniejszy program popularnonaukowy

Amerykański astronom i popularyzator nauki, Carl Sagan, już jako dziecko marzył o podróżach w czasie i odkrywaniu kosmosu. Swoją pasją podzielił się po latach z widzami program “Cosmos: A Personal Voyage”, która stała się najpopularniejszym programem popularnonaukowym w historii telewizji. Obecnie, 40 lat po premierze cyklu, rozpoczyna się kolejny etap tej epickiej przygody – na antenie zobaczymy długo oczekiwany trzeci sezon programu “Kosmos”. Za jej przygotowanie odpowiedzialna była współpracowniczka i żona zmarłego w 1996 r. Carla Sagana, Ann Druyan, która kontynuuje jego dzieło.

Seria “Kosmos” to nie tylko pełna dramaturgii, emocjonująca podróż. Mamy nadzieję, że nasz program zachęci widzów na całym świecie do poznawania na własną rękę odkryć naukowych. Spotkamy bohaterów, którzy woleli poświęcić swoje życie niż dopuścić się kłamstwa lub przekreślić naszą przyszłość – wyjaśnia Druyan. – Nowa seria programu to wizja przyszłości, która nadal może się ziścić, jeśli wykażemy się dalekowzrocznością i przyjmiemy do wiadomości to, co starają się nam przekazać naukowcy – dodaje.

Druyan jest laureatką nagrody Emmy i Peabody’ego za scenariusz i produkcję drugiego sezonu serii “Kosmos”, nad którą pracowała wspólnie z Brannonem Bragą („Orville,” „Star Trek”). Druyan i Braga, którzy po raz kolejny współpracowali ze sobą na planie programu, wspólnie napisali scenariusz i wyreżyserowali kolejne odcinki i podobnie jak w sezonie drugim byli wspierani przez producentów wykonawczych Setha MacFarlane’a („Orville”, „Family Guy”), Jasona Clarka („Orville”, „Długa droga do domu”), producentkę współwykonawczą Karę Vallow („Family Guy”, „Amerykański tata!”) i producenta Joe Micucciego.

Seria “Kosmos” została wyprodukowana dla National Geographic i stacji FOX przez spółkę Cosmos Studios, którą Ann Druyan współzałożyła w 2000 roku, oraz prowadzoną przez Setha MacFarlane’a spółkę produkcyjną Fuzzy Door.

Neil deGrasse Tyson zabierze nas w kolejną podróż

Gospodarzem programu jest po raz kolejny Neil deGrasse Tyson, astrofizyk z Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej, gospodarz czterokrotnie nominowanej do nagrody Emmy serii „StarTalk” i autor bestsellerowych książek (“Astrofizyka dla zabieganych”, “Kosmiczne rozterki”, “Kosmiczne zachwyty”), który pełni także obowiązki konsultanta ds. naukowych serii.

Najnowszy sezon programu tradycyjnie szuka odpowiedzi na pytania dotyczące naszej roli i miejsca we wszechświecie – przyznaje prowadzący program Neil deGrasse Tyson. – Analizujemy współzależność różnorodnych form życia na Ziemi i podkreślamy, że należy o niej pamiętać, budując wspólnie podwaliny przyszłości naszej cywilizacji – dodaje.

Gwiazdorska obsada

W najnowszym sezonie twórcom programu udało się skompletować imponującą ekipę. Zdjęcia do 13 odcinków były realizowane na 19 planach filmowych w 11 krajach we współpracy z ponad tysiącem utalentowanych twórców, w tym aktorami dubbingowymi.

W najnowszym sezonie usłyszymy nominowanego do Emmy i Złotych Globów aktora Sir Patrick Stewarta („Star Trek”, „X-Men”), nominowanego do Nagrody Akademii Filmowej Viggo Mortensena („Green Book”, „Władca pierścieni”) oraz Judda Hirscha (Piękny umysł”, „Dzień niepodległości”). Ann Druyan i córka Carla Sagana, Sasha, wystąpiły w fabularyzowanych scenach w roli matki astronoma, Rachel Gruber Sagan. W programie usłyszymy także producenta wykonawczego serii, Setha McFarlane’a.

Ludzie od wieków przywiązywali ogromną wagę i wiele poświęcali w imię nauki. Ciągle staramy się lepiej zrozumieć otaczający nas wszechświat i jestem zaszczycony, że jako członek ekipy produkcyjnej serii “Kosmos” mogłem choć w niewielkim stopniu przyczynić się do kontynuacji tych starań – mówi McFarlane.

Kosmos – premiery w niedziele od 29 marca o godz. 14:00 na kanale National Geographic.

Źródło: FOX Networks Group

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *