Landowska i Bonaszewski czytają w radiowej Dwójce Hannę Krall

Program 2 Polskiego Radia prezentuje od środy 10 kwietnia – w cyklu „Książka do słuchania” – słynny reportaż „Zdążyć przed panem Bogiem” Hanny Krall. Fragmentów tego poruszającego tekstu o Marku Edelmanie słuchać można w radiowej Dwójce w mistrzowskiej interpretacji Doroty Landowskiej i Mariusza Bonaszewskiego.

„Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall odebrałem nie jako książkę o umieraniu – widzę w niej raczej książkę o życiu, dla życia. Przestrogę, by przeciwstawić się zniszczeniu, nie tracić wiary w życie, zachować wolę przeżycia – pisał kanclerz Willy Brandt we wstępie do niemieckiego wydania reportażu Hanny Krall. Pierwsze jego wydanie w formie książkowej ukazało się w 1977 roku. Wcześniej reportaż drukował – w odcinkach – miesięcznik „Odra”.

„Zdążyć przed Panem Bogiem” to opowieść o Marku Edelmanie – jednym z przywódców powstania w warszawskim getcie, kardiologu, działaczu opozycji demokratycznej. 1 stycznia tego roku minęła 100. rocznica śmierci Marka Edelmana, a 2 października przypada 10. rocznica jego śmierci.

W zapisanych przez Hannę Krall rozmowach bohater jej reportażu wraca wspomnieniami do czasu II wojny światowej, do tego jak wyglądało życie i umieranie w getcie, jaki przebieg miało powstanie z kwietnia 1943 roku. Ale z równą intensywnością opowiada reporterce o swoich pacjentach, o pracy w zespole wybitnego kardiochirurga profesora Jana Molla, o ratowaniu życia ludziom ciężko chorym na serce. – Na tym polega przecież moja rola. Pan Bóg już chce zgasić świeczkę, a ja muszę szybko osłonić płomień, wykorzystując Jego chwilowa nieuwagę. Niech się pali choć trochę dłużej, niż On by sobie życzył – mówi w książce Marek Edelman.

Myślę, że ta książka jest tak często wznawiana i ceniona na świecie, ponieważ czytelnicy czują prawdomówność Marka Edelmana – mówiła reporterka w audycji „O wszystkim z kulturą” w radiowej Dwójce.

Ten słynny reportaż przeczyta w Programie 2 Polskiego Radia aktorska para – Dorota Landowska i Mariusz Bonaszewski. Premiera w audycji „Książka do słuchania” w środę 10 kwietnia w godz. 19.10-19.30 (emisja 10 odcinków codziennie – od poniedziałku do piątku).

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *