Lato z Harrym Potterem w TVN

Od 3 czerwca 2016 roku, w każdy piątek o godzinie 20:00, na antenie TVN widzowie będą mogli śledzić losy młodego czarodzieja i jego przyjaciół. W ciągu ośmiu tygodni stacja pokaże wszystkie części powieści J.K. Rowling.

Sprawdź szczegóły w PROGRAMIE TV

Joanne Kathleen Rowling nie tylko jest autorką najpopularniejszych książek dla dzieci i młodzieży, które zostały przetłumaczone na ponad 50 języków, ale także współtwórczynią filmowych adaptacji przygód Harrego Pottera. Pisarka miała znaczny wkład na scenariusz wszystkich części, jej rysunki i sugestie inspirowały scenografów i reżyserów. Miała także znaczny wpływ na dobór obsady. Owocem jej współpracy z m.in. 4 reżyserami (Chris Columbus, Alfonso Cuarón, Mike Newell, David Yates), 2 scenarzystami (Steve Kloves i Michael Goldenberg), a także Sławomirem Idziakiem (zdjęcia do „Harrego Pottera i Zakonu Feniksa”) jest 8 filmów, które stały się najbardziej dochodową serią filmową w historii kina, były wielokrotnie nagradzane nagrodami BAFTA, Grammy, a nawet nominowana do Oscarów. W produkcję ostatnich filmów zaangażowany był także Alexandre Desplat, który swoimi etiudami stworzył magiczny nastrój obu części o Insygniach Śmierci. Obok młodych aktorów w obsadzie pojawili się także znani i lubiani aktorzy starszego pokolenia: Maggie Smith, Richard Harris, Michael Gambon, Alan Rickman, Gary Oldman, Ralph Fiennes czy Robbie Coltrane.

W pierwszej części przygód, „Harry Potter i kamień filozoficzny” (emisja: piątek, 3 czerwca, godzina 20:00; powtórka: niedziela, 5 czerwca, godzina 14:10) tytułowy bohater jest 11-letnim osieroconym chłopcem (Daniel Radcliffe). Mając zaledwie rok, trafił pod opiekę Dursleyów, którzy traktowali go po macoszemu. Mieszkał w schowku pod schodami, nosił stare i za duże ubrania po synie wujostwa – Dudleyu. Czuł się odrzucony i niedoceniany. Aż do czasu! W momencie, gdy upomniała się o niego Szkoła Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie jego życie zmienia się o 180 stopni. Po niezbędnych, szkolnych zakupach pod czujnym okiem nowego opiekuna Hagrida (Robbie Coltrane) i przekroczeniu peronu 9 i ¾ okazuje się także, iż jego imię i nazwisko zna każdy adept magii za sprawą zwycięskiego pojedynku z samym Lordem Voldemortem, który zabił jego rodziców. W oswojeniu się z nową sytuacją pozwalają nowi przyjaciele – Ron Weasley (Rupert Grint) i Hermiona Granger (Emma Watson)… odtąd na mało rozgarniętego rudzielca z wielodzietnej rodziny i hodowcy szczura Parszywka oraz ambitnej, pochodzącej z mugolskiej rodziny młodej damy będzie mógł liczyć w każdej sytuacji, nawet tych najgorszych i najbardziej niebezpiecznych.

Na drugim roku nauki Harry wraz z przyjaciółmi stanie przed trudnym zadaniem ocalenia swojego Alma Mater („Harry Potter i komnata tajemnic”, emisja: piątek, 10 czerwca, godzina 20:00; powtórka: niedziela, 12 czerwca, godzina 14:05). Po ostrzeżeniu domowego skrzata o czyhającym na niego zagrożeniu i późniejszych trudnościach w przedostaniu się wraz z Ronem do magicznego świata,czarodziej wreszcie wraca do Hogwartu po przerwie wakacyjnej. W dość krótkim czasie po rozpoczęciu roku, uczelnię obiega plotka o wypuszczeniu z Komnaty Tajemnic tajemniczego potwora i zamknięciu szkoły. Harry postanawia nie czekać na ich potwierdzenie, postanawia działać – oczywiście nie sam…

13-letni czarodziej w kolejnym tygodniu („Harry Potter i więzień Azkabanu”, emisja: piątek, 17 czerwca, godzina 20:00; powtórka: niedziela, 19 czerwca, godzina 14:25) stanie oko w oko z domniemanym sługą Sami-Wiecie-Kogo, który uciekł z najpilniej strzeżonego więzienia, Azkabanu – Syriuszem Blackiem (Gary Oldman). Wbrew podjętych licznych środków ostrożności w Hogwarcie i obecności przerażających strażników Dementorów do wyczekiwanego ataku na Pottera nie dochodzi, a potencjalna ofiara i morderca spotykają się poza murami szkoły. W tym roku pojawia się także nowy podopieczny Hagrida – Hippogriff. Niesamowitych emocji dostarczą także nowi członkowie grona pedagogicznego – profesor Lupin (David Thewlis) i Sybilla Trelawney (Emma Thompson), a także samowolne wycieczki młodych adeptów magii do wioski Hogsmeade oraz odkrywanie tajemnic na Mapie Huncwotów.

4 rok nauki okaże się dla Pottera przełomowy („Harry Potter i czara ognia”, emisja: piątek, 24 czerwca, godzina 20:00; powtórka: niedziela, 26 czerwca, godzina 14:10). Nie tylko weźmie udział w międzynarodowym turnieju magicznym, ale także będzie musiał znaleźć sobie partnerkę na Bal Bożonarodzeniowy. Pierwsze wyznania i rozterki miłosne nie będą dotyczyły tylko jego, również jego najbliższych przyjaciół. Oprócz konkurowania z bardziej doświadczonymi kolegami, Harry będzie musiał się zmierzyć ze swoim prześladowcą – złym Voldemortem.

Po powrocie Lorda Voldemorta, Harry i jego kuzyn zostają zaatakowani przez parę dementorów w najmniej spodziewanym miejscu – mugolskiej dzielnicy Little Whinging („Harry Potter i Zakon Feniksa”, emisja: piątek, 1 lipca, godzina 20:00; powtórka: niedziela, 3 lipca, godzina 14:25). Aby ocalić siebie i Dudleya zmuszony jest użyć magii, za które może być wyrzucony ze szkoły magii. Kiedy jednak czarodziej wraca do Hogwartu, na miejscu okazuje się że Minister Magii, zatrudnił nową nauczycielkę obrony przed czarną magią – Dolores Umbridge, która podporządkowuje sobie wszystkich uczniów i profesorów. Próbuje ich przekonać, że Czarny Pan wcale się nie odrodził a czarodzieja, który rzekomo go spotkać ośmieszyć. Harry’ego zaczynają nawiedzać dziwne, a zarazem niezwykle realne sny o tajemniczych drzwiach na końcu ciemnego korytarza.

W szóstej części przygód Harry’ego w szkole magii nadal jest niebezpiecznie („Harry Potter i Książe Półkrwi”, emisja: piątek, 8 lipca, godzina 20:00; powtórka: niedziela, 10 lipca, godzina 14:10). Kiedy w ręce młodego czarodzieja trafia księga należąca do tajemniczego Księcia, profesor Dumbledore postanawia udzielić mu prywatnych lekcji, aby zwiększyć jego szanse w kolejnym starciu z Sami-Wiecie-Kim.

Ostatnie 2 części („Harry Potter i insygnia śmierci”, część I, emisja: piątek, 15 lipca, godzina 20:00; powtórka: niedziela, 17 lipca, godzina 13:55; część II, emisja: piątek 22 lipca, godzina 20:00; powtórka: niedziela, 24 lipca, godzina 14:10) były produkowane w całości. Opowiadają o ostatecznym starciu nastoletniego czarodzieja z Voldemortem. Harry z przyjaciółmi musi wyruszyć w niebezpieczną misję, znaleźć i zniszczyć horkusy, dzięki którym Pan Zła jest nieśmiertelny. Są zdani tylko na siebie… Ministerstwo Magii opanowali sympatycy Czarnego Pana, a w Hogwarcie władzę sprawuje Severus Snape (Alan Rickman).

Źródło: TVN

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *